Maratona Yüzlerce Sporcu Katıldı

Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle düzenlenen 6. Under Armour Bodrum Yarı Maratonu’nda yüzlerce sporcu mücadele etti.

Maratona Yüzlerce Sporcu Katıldı

Bodrum’da bu yıl 6’ncısı düzenlenen Under Armour Bodrum Yarı Maratonu’na yaklaşık aralarında yabancı yarışmacıların da olduğu 450 sporcu kayıt yaptırdı. Sabah saatlerinde yarışın başlayacağı Belediye Meydanı’nda bir araya gelen sporcular, antrenör eşliğinde ısınma hareketleri yaptılar. Koşucular daha sonra başlangıç noktasında yerlerini aldı.

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları dile getirdi;

“Bodrum için de ülkemiz için de bu tip organizasyonlar büyük başarı, büyük güzellik. Ben burada emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sabahın saat yedisinde 2 binden fazla insanı burada hareket ettirebilmek, spor yaptırabilmek, onlara maraton ve yarı maraton koşturabilmek çok önemli bir şey. Biz bunu Türkiye Cumhuriyeti Atletizm Federasyonu olarak sonuna kadar destekliyoruz.”

İstanbul’dan yarışmaya katılan sporculardan Veyis Zambak, “İkinci kez katılıyorum. Burası çok güzel, yarış için çok uygun, hava şartları uygun. Umarım güzel bir yarış olacak. Kendimle yarışıyorum, hedefim sağlıklı, sakatlık olmadan bitirmek. Sürekli yarışıyorum. Türkiye’nin her yerine gidiyorum. Geçen hafta Afyon’daydım. Önümüzdeki hafta Kapadokya’ya gideceğim. Sürekli yarışıyorum.” şeklinde konuştu.

Organizasyonun çok güzel olduğunu dile getiren milli atlet Üzeyir Söylemez, “Benim geçen sene Portekiz’de Avrupa kulüpleri şampiyonluğum var. Dünya Üniversitelerinde 3’üncülüğüm var. Genel olarak güzel bir istikrar sergiliyorum. Bugün de buraya kazanmaya geldim. Tatil moduyla güzel bir eğlence olacak.” dedi.

Bodrum Yarı Maratonu’na ikinci defa katıldığını dile getiren Rumeysa Coşkun ise şöyle konuştu;

“Burada 2019 yılında 21 kilometre koşmuştum. Bu sene 10 kilometrede koşacağım. Heyecanlıyım, 10 kilometre parkurunu merak ediyorum. 21 biraz zordu fakat birinci olmuştum.  Şimdi 10’da şansımı deneyeceğim. Bakalım nasıl olacak.”

İlk olarak 21K kategorisinde yarışan sporcular için start verilirken daha sonra 10K ve 5K kategorisi için aynı anda start verildi. 

Koşucular, İlçe Spor Müdürü Oktay Dumruk ve Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar tarafından verilen start sonrası Bodrum Marina - Myndos Kapısı - Gümbet Sahili - Bitez bahçe arası - Antik Tiyatro - Kumbahçe Sahili - Paşa Tarlası gibi Bodrum’un önemli tarihi ve turistik yerlerini geçerek parkuru tamamladılar. “Bodrum’da koşmanın her ânında mutluluk var” sloganıyla düzenlenen koşu sonunda genel klasman ve yaş kategorilerinde dereceye girenlere ödülleri verildi. 

Yarışmanın 21K etabı erkekler kategorisinde Üzeyir Söylemez, kadınlar kategorisinde Anastasiia Chertova birinci oldu. 10K etabı erkekler kategorisinde Ufuk Arda, kadınlar kategorisinde Rumeysa Coşkun bitiş çizgisine ilk gelen sporcular oldu. 5K etabında erkekler kategorisinde Osman Erkam Şafak, kadınlar kategorisinde Bodrum Running Club sporcusu Fatma Taş birinciliği elde etti.  

Muhabir; Hamdi Yörür