Meşelik'te Bulunan Antik Mezara Girildi

Milas’ın Meşelik Mahallesi’nde bir tarlada bulunan antik mezarın giriş kapısı açıldı. 2400 yıllık tarihi mezardan arkeologlarca alınan malzemelerin Milas Müze Müdürlüğü yetkililerince götürülerek koruma altına alındığı öğrenildi. Mezardan çıkan eserler hakkında ise yetkililerce şu ana kadar bir açıklama yapılmadı.

Meşelik'te Bulunan Antik Mezara Girildi
Meşelik'te Fatma Özyiğit'e ait tarlayı ekip biçen kardeşi Ahmet Baki Karabacak, geçtiğimiz günlerde tarlanın yola yakın kısmında büyük bir taş olduğunu fark etmiş, taşın etrafı temizlenince tarihi bir kalıntı olduğu ortaya çıkmıştı.
 
Tarla sahiplerinin haber vermesi üzerine bölgeye gelerek inceleme yapan Milas Müze Müdürlüğü'nce antik mezarda başlatılan kurtarma kazıları, 4 gün sürdü. Dün gece saatlerinde antik mezarın giriş kapısının açıldığı öğrenildi. Tarihi mezar içerisinde ve çevresinde bulunan kalıntılar, Milas Müze Müdürlüğü yetkililerince götürülerek koruma altına alındı.  

Antik mezar içerisinde 3 kişinin mezarının olduğu öğrenilirken mezar yapısının hiç bozulmadan günümüze kadar ulaştığı görüldü.  

Tarihi kalıntı bulunduğu andan itibaren bölge sakinlerinin de ilgisini çekti. Bölge sakinleri oda mezarın içerisine girerek mezarı inceledi.