Milas'ta Dördüz Buzağı Şaşkınlığı

Milas’ta dördüz buzağı doğuran inek şaşkınlık yarattı. Durumdan oldukça memnun olan üretici, ilk defa böyle bir şeyle karşılaştığını belirterek, sağ kalan 2 buzağının bakımlarını özenle yaptıklarını anlattı.

Milas'ta Dördüz Buzağı Şaşkınlığı

Milas'a bağlı Ekindere Mahallesi’nden üretici Mehmet Tataroğlu, bundan 9 buçuk ay önce ineğine veterinerde suni tohumlama yaptırdı. Suni tohumlama yöntemiyle gebe kalan inek, geçtiğimiz günlerde akşam saatlerinde doğum sancısı çekmeye başladı.

VETERİNER HEKİM DOĞURTTU

Yaklaşık 15 yıldır geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan üretici Tataroğlu, ineğinin doğumu başlaması üzerine Veteriner Hekim Murat Bölükbaş’ı arayarak yardım istedi. İneğin doğumunu yaptıran veteriner hekim, ilk buzağının doğumunu yaptırdıktan sonra bir buzağının daha geldiğini fark etti. İkinci buzağıyı da doğurtan veteriner hekim, ardından üçüncü, son olarak da dördüncü buzağı doğurttu.

ÜRETİCİ ŞAŞKINLIK VE SEVİNCİ AYNI ANDA YAŞADI

Tek bir inekten bir seferde 4 buzağı alan üretici Tataroğlu, ilginç durum karşısında şaşkınlık ve sevinci aynı anda yaşadıklarını anlattı.

“Yıllardır tarım, hayvancılık ve süt üreterek geçimimizi sağlıyoruz. Birçok ineğimiz oldu, gebe kaldı, buzağılarımız oldu. Ama ilk defa böyle bir şeyle karşılaştık” diye konuşan Tataroğlu, dişi olan 2 buzağıya Nisa ve Ela, erkek olan iki buzağıya da Hasan ve İbrahim ismini koyduklarını ancak erkek buzağıların doğumdan 3 gün sonra öldüğünü söyledi.

Kaynak: Haber Milas – Volkan Yıldız