MUĞLA BAROSU DA KÜLLİYE DAVASINA MÜDAHİL OLUYOR

Gazeteci-Yazar Ayhan Ongun’un hazırlayıp sunduğu Kent TV ekranlarında canlı olarak...

MUĞLA BAROSU DA KÜLLİYE DAVASINA MÜDAHİL OLUYOR
Gazeteci-Yazar Ayhan Ongun’un hazırlayıp sunduğu Kent TV ekranlarında canlı olarak yayınlanan Açık Görüş programına konuk olan Muğla Barosu avukatlarından Gülcan Vatandaş, Ortakent'te yapım hazırlıkları başlayan İslam Tanıtım ve Kültür Merkezi hakkında açıklamalar yaptı.

Son günlerde Bodrum kamuoyunun yakından takip ettiği Ortakent-Yahşi Mahallesinde yapılması planlanan ve hafriyat çalışmaları başlayan, İslam Tanıtım Merkezi’yle ilgili tartışmalara ve yargı sürecine Muğla Barosu da müdahil oldu.

Muğla Barosunun oluşturduğu komisyonda da görev alan Avukat Gülcan Vatandaş, Açık Görüş programında Ayhan Ongun’un sorularını yanıtladı.

Yapılması planlanan tesisle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığının izin ve inşaat ruhsatı verebilmesi için belirlenen süre içerisinde belediyenin ilgili tarafın talebine cevap vermemesi ya da işlem yapmaması gerektiğini ifade eden Vatandaş, oysa Bodrum Belediyesi'nin iki kez yapılan başvuruya karşılık planda eksikler olduğu gerekçesiyle ret cevabı verdiğini söyledi.

"Usul olarak böyle bir durumda Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğünün devreye girmesi doğru olmadığı gibi, esas olarak da planda eksikler ve usulsüzlükler olduğu tespitiyle Mimarlar Odası yürütmenin durdurulması amacıyla dava açmıştır. Bizde bu davanın takipçisi olacağız" diyen Gülcan Vatandaş, yargının en doğru kararı vereceğini umduklarını söyledi.

Avukat Gülcan Vatandaş son zamanlarda giderek artan bir şekilde kamuoyu gündemine gelen ve büyük tepkiler doğuran "çocuklara yönelik cinsel istismar" konularına ilişkin de şunları söyledi:

"Aileden başlayarak sürdürülen bir yanlış var. Çocuğa bedeninin kendisine ait olduğu ve kendisinin izni olmadan kimsenin dokunamayacağı bilinci yerleştirilmediği için hem çocuklar kendilerini korumada bilgisiz ve çaresiz kalıyorlar, hem de suça meyilli sapkın kişilere uygun ortam yaratılmış oluyor" dedi.

Bir izleyicinin telefonla programa katılarak, "tacizcilerin davasına avukatların girmesi ne kadar etiktir'" şeklindeki sorusu üzerine de Gülcan Vatandaş şu yanıtı verdi:

"Yargılama sonuçlanıp kesin hüküm verilene kadar her sanık masumdur. Her sanığın savunma hakkı vardır ve biz hukukçuların görevi de bu savunma görevini yerine getirmektir. Yüz kızartıcı suçlardan yargılanıyor olsalar da adil bir yargılama için her sanığın hukuksal yardım alması en doğal hakkıdır" dedi.

Meclisin gündeminde bulunan Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına yönelik tasarıyla ilgili “kürsü dokunulmazlığı çok hassas bir konu ancak bu özgürlüğü kullanırken vekillerin de sorumlu davranmaları gerekir” diyen Vatandaş, bu konunun siyaset malzemesi yapılmaması gerektiğine dikkat çekti.

Kaçıranlar ve yeniden izlemek isteyenler için programın tekrarı, Pazar Pazartesi ve Çarşamba günleri saat 12.30’da Kent TV ekranlarında olacak.