Muğla’nın İlk Afet Parkı Açıldı

Muğla’nın ilk, Türkiye’nin ikinci afet parkı, Bodrum’da düzenlenen törenle açıldı.

Muğla’nın İlk Afet Parkı Açıldı

Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle, Muğla 911 Arama Kurtarma Araştırma Derneği tarafından Konacık Mahallesi Seyit Onbaşı Caddesi üzerindeki Bodrum Belediyesi’ne ait arazi, afet parkı haline getirildi. 

Alana konulan konteynerler içerisinde toplantı salonu, haberleşme odası; medikal, lojistik malzemelerin bulunduğu bölüm ile kırıcı delici gibi aletlerin bulunduğu bölümler yer alıyor. Alanda ayrıca enkazda arama kurtarma çalışmalarının yapılabileceği bir bölüm de bulunuyor. 

Bugün düzenlenen törenle açılışa Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi Adayları da katıldı. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından bir konuşma yapan Muğla 911 Arama Kurtarma Araştırma Derneği Başkanı Cenk Ayata, şunları dile getirdi;

“2013 yılında Bodrum’un ilk yerel arama kurtarma derneği olarak kurulan Muğla 911 Arama Kurtarma ve Araştırma Derneği, Bodrum’un alanında tek yerel derneği olma özelliğini koruyor. 10 Eylül 2023 tarihinde AFAD hafif arama kurtarma akreditasyon sınavını başarıyla tamamlayarak Bodrum’un ilk akredite arama kurtarma derneği olmanın gururunu da yaşıyoruz. Bir arama kurtarmacının önceliği hayat kurtarmaktır. Bununla beraber Muğla 911 Arama Kurtarma ve Araştırma Derneği olarak afetle mücadelenin afet öncesinden başladığının bilinciyle çalışmalarımıza yön veriyoruz. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Bodrum Afet Parkı da bu misyonumuzun en somut yansımalarından biri. Bugün bildiğiniz üzere Deprem Haftasının ilk günü. Deprem coğrafyamızın bir gerçeği ancak depreme hazırlıklı olmak devlet, vatandaş ve STK’lar olarak hepimizin görevi. Afet bilinç ve farkındalığının arttırılması için inanıyoruz ki bu park önemli bir rol üstlenecek. Burası yalnızca bir yerel dernek merkezi değil afet farkındalığı için bir merkez olacak. Çocuklarımızla, gençlerimizle gerçekleştireceğimiz etkinliklerle burası ayrı bir anlam kazanacak. Şu anda içinde bulunduğumuz park, bölgemizin tek, ülkemizin ikinci afet parkı. Bu parkı hayata geçirmemizdeki katkılarından dolayı Bodrum Belediyesine, Başkanımız Sayın Ahmet Aras’a ve göreve geldiği ilk günden beri bu projeye hassasiyetle yaklaşan ve desteğini hiçbir zaman esirgemeyen sayın kaymakamımız Mustafa Çit’e sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.