Fark Yaratan Karyalı Kadınlar...

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Etkinlikleri çerçevesinde “Fark Yaratan Karyalı Kadınlar” adlı program gerçekleştirildi.

Fark Yaratan Karyalı Kadınlar...

Konacık Mahallesi’ndeki Herodot Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliği Gazeteci Abbas Güçlü yönetti. Sadettin Özbek, Nail Ongun ve Mahmut Ünal tarafından şiir dinletilerinin sunulduğu programda, görsel sanatlar ve şiir sergisi de gerçekleştirildi. 

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Belediyesi, Günbatımı Söyleşileri Grubu, Mor Sanat, Musander ve BESİAD tarafından hazırlanan etkinlikte konuşan Günbatımı Söyleşileri Grubu kurucusu Eğitimci, Yazar ve Şair Hamdi Topçuoğlu, şunları dile getirdi;

“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü bir kutlama değil anma günüdür. Acaba bu son felaket mi siye sorarsak elbette değil. Neden ‘Fark Yaratan Karyalı Kadınlar’ etkinliğini düzenlemeye karar verdik? Bizim dünyaya armağan ettiğimiz 4 sözcükten birisi ‘Karyatid’dir. Karyatid, kadın heykeli biçiminde yapılmış sütunlardır. Bunların temel felsefesi Karyalı kadınların gücüdür. Karyalı kadınlar, gerçekten çok güçlü kadınlardır. Karyalı kadınların, Dünya’nın ilk direnişçi kadınları olduğunu acaba kaç kişi biliyor?”

Etkinliğin “Bodrum’da Sanat Sorunları” başlıklı forum bölümünü yöneten Gazeteci Abbas Güçlü, programa katılımın az olmasından dolayı sitem ederek konuşmasına başladı. Bodrum’da sanatı konuşmak üzere toplandıklarını ifade eden Abbas Güçlü, şöyle devam etti;

“Resimleri bakıp hikayeleri dinlediğiniz zaman şu anda 5 bin – 10 bin yıl öncekinin gerisinde olduğumuzu görürsünüz. Niye 10 bin öncesinin gerisindeyiz. Bu sadece sanat açısından değil, estetik açıdan da bakıyorum. Antik kentlere gittiğiniz zaman hiçbir zaman biri diğerinin ışığını kapatmıyor. Caddeler muhteşem, kentleşme muhteşem. 10 bin yıl geçtikten sonra bu noktaya nasıl geldik, nerede eksik yaptık bunu araştırmamız gerekiyor. Sanat, insan var olduğundan beri var. Sanata değer veren toplumlar hep başlarını alıp gitmişler. Sanata şaşı bakanlar da yerlerinde saymaya devam etmişler. Burada sanatçılara çok büyük görev düşüyor.”

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Etkinlikleri çerçevesinde yarın (Cumartesi) Emekli Hakim Özen Yakar “Hukukta Kadın”, Youtopia Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Esen Türker “Sivil İnisiyatif ve Girişimcilikte Kadın” başlıklı panel gerçekleştirecek.