Muğla’ya Yılın İlk Karı Düştü...

Muğla’ya yılın ilk karı düştü. Kavaklıdere’de kar kalınlığı 10 santimetreyi aştı.

Muğla’ya Yılın İlk Karı Düştü...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün sağanak yağış uyarısı yaptığı Muğla’da Marmaris, Ortaca ve Fethiye gibi denize yakın bölgelerde yağmur yağarken, Muğla'nın yüksek tepelerinde kar etkili oluyor.

Muğla bölgesine ilk kar yağışı Kavaklıdere ve Seydikemer ilçelerinde yaşandı. Sabah saatlerinde başlayan kar yağışı etkisini arttırarak devam etti. Kavaklıdere ilçesi Gökçukur mevkiinde TRT vericilerinin bulunduğu yüksek tepeye sabah saatlerinde kar yağışı başladı. Gökçukur Yaylası'nda lapa lapa yağan kar, bölgede kar kalınlığının 10 santimetre ulaştığı öğrenildi.

Seydikemer’e de yağışlı hava ile birlikte yılın ilk karı yağdı. Seydikemer'in 1800 rakımlı Girdev Yaylası ve gölü beyaza büründü. İlçe merkezinde soğuk ve yağışlı hava hakim olurken, yüksek kesimler ise beyaza büründü.

METEOROLOJİ 4. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN UYARI

Öte yandan Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü'nden Muğla’nın sahil kesimlerindeki gök gürültülü sağanak yağışlarla ilgili bir uyarı geldi. Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıkalmada 19.11.2020 tarihinde 03:00 itibariyle başlayacak yağışlı havanın 19.10.2020 saat 15:00'e kadar sürmesinin beklendiği vurgulandı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı; "Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre; sabah ilk saatlerden itibaren görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların Datça, Marmaris, Ula, Köyceğiz, Ortaca, Dalaman, Fethiye ve Seydikemer ilçelerinde yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2) olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, yerel dolu yağışı ve hortum oluşma riski gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir."