Mustafa Balbay Kitaplarını İmzaladı

CHP’nin eski milletvekillerinden Gazeteci– Yazar Mustafa Balbay, Bodrum Kitap Günleri etkinliğinde, kitaplarını okurları için imzaladı.

Mustafa Balbay Kitaplarını İmzaladı

Bodrum Kitap Günleri’nin konuğu olan Balbay, hem okurları ile sohbet etti hem de kitaplarını imzaladı. Etkinlikte Kent Haber’in sorularını yanıtlayan Mustafa Balbay, Bodrum gibi ülkenin en güzel köşelerinden birinde yaşayan vatandaşların 'Türkiye kaygısı'nı gözlemlemekten mutlu olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu;

“Bodrum’u Cevat Şakir ve onun manevi oğlu Şadan Gökovalı’nın anlatımlarından, buraya gençlik yıllarında yaptığımız gezilerden biliyorum. Son gelişimde biraz daha yapılaşmış gördüm, yapılaşma yoğunlaşmış gördüm ama yine de güzelliğinden bir şey kaybetmemiş. Öyle hissettim. Kitap fuarında Bodrum’da yaşayan, Ankara’da olup sonra Bodrum’a yerleşmiş olan, İstanbul’dan gelip Bodrum’a yerleşen pek çok kişiyle konuştum, sohbet ettim. İnsanlar, Türkiye’nin en güzel yerinde olsalar bile yürekleri Türkiye ile atıyor. Memleket ne olacak? Memleketin geleceği ne olacak? Yerel yönetimler ne olacak? Hepsini bu kaygılar içinde gördüm. Ben, insanların kaygılı olmasına sevinirim. İnsanlar buna şaşırırlar. Ben derim ki onlara ‘ya kaygısız olsaydınız’. O yüzden Türkiye’nin en güzel yerinde bile olsak Türkiye kaygısını yaşamak, Türkiye kaygısının gelecek güzel günlere evrilmesine kafa yormak zorundayız. İnanın burada da öyle insanlarla karşılaştım. Bunları Bodrum’da konuşmak da ayrıca güzel.” dedi.

Yeni kitabı "Cumhuriyet’in 100 Yılı" ve yazmayı planladığı Çanakkale Zaferi ile ilgili kitabından da bahseden Balbay, sözlerine şöyle devam etti;

“Ben her 10 yılı bir dirim halinde yapıp okurun rahatlıkla içselleştirebileceği şekilde kaleme aldım. Şimdi de kafamda bir çalışma var. Çanakkale Savaşı hepimizin belleğinde. Çanakkale bizim müthiş bir zaferimiz. Ne kadar yazılsa azdır. Ben de onu ayrıca toparlamak istiyorum. Çünkü Çanakkale’de yendiğimiz Anzaklar’ın ülkesi Avusturalya’ya da gitmiştim. İnanın Çanakkale Savaşı orada bizdekinden daha güncel. Onlar bir ülke olma bilincini Çanakkale’de edindiklerini söylüyorlar. Onunla ilgili bir çalışmam var. İnsan üretmek istedikten sonra çalışma bitmiyor.” ifadelerini kullandı.