Müzik Yasağı Esnetiliyor

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, pandemi döneminde uygulanan müzik sınırlamasının esnetildiğini açıkladı. Başkan Aras, emniyet veya jandarmadan gelen tutanaklarda açılış ve kapanış saatlerinin dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

Müzik Yasağı Esnetiliyor

Pandemi döneminde uygulanan fakat koronavirüs tehlikesinin geçmesine rağmen kaldırılmayan müzik sınırlaması ile ilgili konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, yaptıkları çalışmanın ardından bu yasağın esnetilmesini belli bir noktaya getirdiklerini söyledi.

Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan Başkan Aras, “Özellikle ruhsat çelişkisi olan bölgelerde bazı uygulamalar yaparak, oralardaki arkadaşları da doğru yönlendirerek veya gerekli uyarıları yaparak, artık bar statüsünde olan bölgelerde müzik sınırlamasının daha da esnetilmesini sağlamaya başladık.” dedi.

Müzik sınırlaması konusunu zaman zaman gündeme getiren bağımsız meclis üyesi ve eğlence mekanı işletmecisi Atilla Serttaş ise “Bölgede 60 bin insan bu sektörden geçinmekte. Lakin kafe kafedir, bar bardır, restoran restorandır anlayışını son yıllarda kaybetmiştik. Özellikle pandemiden dolayı. Bununla ilgili şehirde çok ciddi bir kakafoni oluşuyor. Onun için kafenin kafe, barın bar olarak işlemesi lazım. Kovid döneminde çıkan bu kapamalar, saat uygulamaları devam etmekteydi. Kovid yasaklarını Dünya Sağlık Örgütü de kaldırdı. Bu sebeple de açık alanlarda saat 01.00’a kadar uzatıldı. Kapalı alanlarda da saat 01.00’da kapanması abesle iştigal oluyordu. Turizm bölgelerinde gürültü çıkarmayan, çevreye ses yaymayan işletmeler bundan etkilenmekteydi. Bu da Bodrum turizmini çok kötü bir şekilde etkileyecekti. Sağ olun, sizin çalışmalarınızla, belediye personelimizin, diğer kamu personelimizin çalışmaları ile zaman içerisinde düzene gireceğini tahmin ediyoruz. Ama esnafımız, belediyenin belirlediği açılış kapanış saatinde açar kapatır. Eğer ki gürültü veya başka faaliyetlerden suç işliyorsa o da tutanağa tabi.” diye konuştu. 

Konuyla ilgili yeniden söz alan Başkan Aras, “Bu, belediye encümenimizle oturup yeniden değerlendirdiğimiz bir konu. Şu anda eğer açılış kapanış saatlerine göre emniyetten veya jandarmadan bir tutanak gelirse, orada en azından açılış ve kapanış saatinin dikkate alınması gerektiği. Eğer onun dışında gürültü veya başka bir şey ise orada yapacak bir şey yok. Saat 02.00’da müzik yapıyor diye bir ceza çıkarılmaması gerekir. Çünkü belediye zaten barsa bar, kafeyse kafe olarak açılış kapanış saatlerine göre gerekli inisiyatifleri tanımış.” ifadelerini kullandı.

Muhabir; Hamdi Yörür