NE YAPTIN MÜDÜR'

Bodrum'da bir lise müdürü, skandallar zincirine imza attı. Yöneticisi olduğu okulda...

NE YAPTIN MÜDÜR'
Bodrum'da bir lise müdürü, skandallar zincirine imza attı. Yöneticisi olduğu okulda bir öğretmenle ilişki yaşayan, zimmetine para geçiren ve rüşvet karşılığı devamsızlıkları silen müdür ile 3 öğretmen okuldan alınarak farklı okullara tayin edildi. Olay, okulda bile sürekli at yarışı oynayan müdürle ilişki yaşayan öğretmenin dayak yemesi sonucunda şikayetçi olmasıyla ortaya çıktı. Okulda incelemeler yapan başmüfettişler yüzlerce sayfa hazırladıkları rapor ile müdürün meslekten men edilmesini istediler.
Bodrum'un Turgutreis beldesine Hayırlı - Şevket Sabancı çifti tarafından kazandırılan modern okulda yaşanan skandal olaylar ortaya çıktı. Bu skandallara sebep olan K.T. Ankara Çankaya Ömer Seyfettin Lisesi'nde görevli iken 2 yıl önce Milli Eğitim Bakanlığı oluruyla yapılan görevlendirme sayesinde Hayırlı Sabancı Anadolu Lisesi'ne müdür olarak tayin edildi. Okula geldikten sonra odasındaki bilgisayardan bile sürekli at yarışı oynayan K.T., okul içinde huzursuzluğa sebep oldu. Okulun rehberlik öğretmeni B.Ç. ve müdür yardımcısı Ü.B. ile, müdür odasına kapanarak sürekli at yarışı oynayan K.T.'nin diğer skandalları ise okulun İngilizce öğretmeni Ü.P. ile yaşadığı yasak ilişkide sorun çıkması üzerine ortaya çıktı. İddiaya göre evli ve 3 çocuk babası olan K.T. evlenme vaadiyle kandırdığı Ü.P.'nin evine gitmesine sinirlenerek, sevgilisini eşiyle birlikte darp etti. Bu sırada aynı evde bulunan rehberlik öğretmeni B.Ç. de darp olayına karıştı. Bu olay üzerine Bodrum Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunan bir çocuk annesi Ü.P. aynı zamanda Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne de şikayet dilekçesi verdi. Şikayet üzerine hemen soruşturma başlatan Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün talebi üzerine Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 2 başmüfettiş Haziran 2008'de okula gelerek 3 hafta süren incelemelerde bulundu. Müfettişlerin hazırladıkları yüzlerce sayfa sonuç raporu ile Bodrum'daki görevlendirilmesi sonlandırılan K.T., Ankara'da görevli olduğu okula geri gönderildi. Diğer taraftan Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu, meslekten men istemiyle K.T.'den son savunmasını istedi. Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yaptığı tebligatı bir türlü almayan K.T.'ye 22 Ekim 2008 tarihinde 2 jandarma ve 2 şube müdürü ile kapısına yapıştırılmak yoluyla tebligat yapıldı. Aynı gün saat 23:08'de Bodrum Devlet Hastanesi Acil Servisi'nden rapor alan K.T. Bodrum'dan gitmemek için direndi; ancak sonunda Bodrum'u terk etmek zorunda kaldı. Olaylar üzerine Ü.P. İzmir'e, B.Ç. Urfa'ya ve Ü.B. ise İstanbul'a tayin edildi.

BAĞIŞLARLA AT YARIŞI OYNAMIŞ
Milli Eğitim Bakanlığı'nda görevli başmüfettişlerin hazırladığı raporda K.T.'nin okul aile birliği tarafından toplanan bağışlardan 18 bin YTL parayı zimmetine geçirdiği, para karşılığında öğrencilerin devamsızlıklarını sildiği ve okul içinde yasak aşk yaşayarak iffetsizlik yaptığı tespitleri yer aldı. Diğer taraftan iddiaya göre K.T.'nin Ü.P. ile okul içinde bile ilişkide bulunduğu, okulda konuşulan bir konu oldu. Müfettişlerin ortaya koyduğu raporda tespit edilen bu olaylar, isimsiz bir dilekçe ile de anlatıldı. Kimliğini gizleyen biri tarafından hazırlanan 8 sayfa yazıda K.T. ve diğer öğretmenlerle ilgili iddialar ayrıntılı olarak yer aldı.

ÖĞRENCİLERE CİNSEL TACİZ
Okuldan tasdikname almak zorunda bırakılan 18 yaşındaki D.A.Ö., okulda kız öğrencilere karşı sözlü ve fiziksel cinsel taciz olaylarının da olduğunu ortaya koydu. Kendisine "Gece seni düşünüyorum yatakta" denildiğini anlatan D.A.Ö., Ü.B. ile ilgili olarak "Sadece bana değil bir sürü kız arkadaşıma tuhaf şeyler yaptı. Bir gün konferans salonunun girişinde sıkıştırdı, 'Seni seviyorum' diyerek saçmaladı. 15 yaşındaydım ve bunları öğretmenlerden görmek çok kötü bir şey. Bizim yatırdığımız paralarla at yarışı oynandığına şahit oldum. Bunların dışında okul, uyuşturucu yatağıydı" dedi. Ü.P.'nin kendisine itirafta bulunduğunu anlatan D.A.Ö., K.T. ile ilişkisini anlattığını söyledi. Rehber öğretmeni B.Ç.'nin tasdikname alması konusunda baskıda bulunduğunu belirten D.A.Ö., Kasım 2007'de tasdikname alarak okuldan ayrıldığını söyledi. Açık lisede okumayı sürdüren D.A.Ö., "Bir sürü kız var ama onlar söyleyemiyor, korkuyorlar. Benim korkacağım bir şey yoktu, zaten kaybedeceğimi 2 yıl önce kaybetmiştim" diye konuştu.

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ, YÖNETİME EL KOYDU
Müdür ve beraberindeki öğretmenlerin verdiği zararları gidermek isteyen Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, atama dönemini de fırsat bilerek okula şube müdürlerini müdür yardımcısı olarak atadı. Okulda göreve başlayan yeni müdür yardımcıları, öğrencilerin daha fazla zarar görmemeleri için öğrenci işlerinin tamamını üstlendi. Müdürü ve beraberindeki öğretmenleri velilerle de muhatap ettirmeyen müdür yardımcıları, olaylara adı karışan yöneticilerin okuldan ayrılmasıyla yeni bir yapılanma sağlamaya çalışıyor.