Neyzen Tevfik, Bodrum’da Anıldı

Şair ve ney ustası Neyzen Tevfik (Kolaylı), ölümünün 71. yılında Bodrum’da anıldı.

Neyzen Tevfik, Bodrum’da Anıldı

Bodrum Belediyesi, şair ve ney ustası Neyzen Tevfik Kolaylı için adının verildiği Neyzen Tevfik Caddesi üzerindeki heykeli önünde anma programı düzenledi. Törende konuşan Bodrum Belediye Başkan Vekili Emel Çakaloğlu, şunları dile getirdi;

“Geçmişten günümüze nice değerli sanatçının yaşadığı kentimizde, 1879 yılında doğan ve ney enstrümanındaki ustalığıyla ün yapmış, aynı zamanda da şiirleriyle insanları büyüleyen Neyzen Tevfik’i Anma Programımıza hoş geldiniz. İnsanları bir araya getirerek aralarında ortak bir dil oluşturan, sanatın önemli iki özelliği edebiyat ve müziği ruhunda barındıran Neyzen, zihinlerde ve kalplerde yeni kapılar açmıştır. Onun hayat yolculuğunda insan sevgisi, sanat, felsefe ve varoluş yer almıştır. Neyzen, paraya, makam ve mevkiye önem vermeyen özgün yapısıyla da kendine hayran bırakan önemli bir kişiliktir. İyi bir ney ustası, hiciv şairi, doğa sevdalısı olan, 1953 yılında 74 yaşında hayata gözlerini yuman Neyzen Tevfik Kolaylı’yı sevgi, saygı ve hürmetle anıyorum. Tarihin Babası Herodot, Halikarnas Balıkçısı, Turgut Reis, Neyzen Tevfik, Zeki Müren ve Saynur Gelendost gibi Bodrum’a önemli katkılar sunan; tarih, edebiyat ve sanatta sonsuz kıymetteki isimlerimizin ebediyen yaşatılmasını temenni ediyorum. Bodrum’a ve ülkemize iz bırakan sanatçılarımızın anısını yaşatmaya, adlarını gelecek nesillere taşımaya devam edeceğiz.”

Etkinlikte neyzen Muhammed Ceylan ve kudümzen Selçuk Yazıcı tarafından müzik dinletisi sunuldu. 

Öte yandan bugün saat 19.30’da Oasis Nurol Kültür Merkezi’nde tiyatro ve sinema oyuncusu Uğur Yücel, Neyzen Tevfik'i canlandırdığı tek kişilik “Hiç” adlı oyununu sahneye koyacak.