O Veterinerden Açıklama Geldi

Hakkındaki iddialar nedeniyle Bodrum Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ndeki görevinden alınarak Park Bahçeler Müdürlüğü’ne atanan veteriner, aylar sonra yazılı bir açıklama yaparak iddiaları yalanladı. Veterinerin açıklamasında çeşitli suçlamalar yönelttiği, Bodrum Kent Konseyi Hayvanların Yaşam Hakkını Koruma Çalışma Grubu ve Başka Bir Hayat Diliyorum Derneği ortak bir yazılı açıklama yaparak iddiaları yalanladı.

O Veterinerden Açıklama Geldi

Bodrum Kent Konseyi Hayvanların Yaşam Hakkını Koruma Çalışma Grubu’ndan geçen 30 Ocak’ta yapılan yazılı basın açıklamasında, Bodrum Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü bünyesinde çalışan veteriner Ş.K. hakkında vahim iddialar ortaya atıldı. Veterinerin getirilen hasta bir kediye 26 saat müdahale etmeyerek ölümüne neden olduğu iddia edildi. Aynı veterinerin trafik kazasında yaralanıp barınağa getirilen başka bir kedinin yetkisinde olmamasına rağmen Youtube üzerinden izlediği videoya göre bacağını kesmeye çalıştığı ve kedinin öldüğü ileri sürüldü.  

İddiaların ardından veterinerin, Veteriner İşleri Müdürlüğü’ndeki görevinden alınarak, Park Bahçeler Müdürlüğü’nde görevlendirildiği öğrenildi. 

Halen Park Bahçeler’de çalışan veteriner Ş.K., hakkındaki iddialar ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Hakkımda 30 Ocak 2024 tarihinden beri asılsız iddialar ve yalan haberlerle karalamalar yapılarak çalışma hakkım engellenmektedir! Can güvenliğim tehlikededir. Bodrum Kent Konseyi Hayvanların Yaşam Hakkını Koruma Çalışma Grubu ve Başka Bir Hayat Diliyorum Derneği tarafından gerek medya, gerekse sosyal medyada duyurular yapılarak, barınakta 2 kedinin ölümüne sebep olduğum iddia edilmiştir! Kedilerden birini muayene etmediğim, diğerini ise görev ve yetkim olmadığı halde ameliyat ettiğim ve kedilerin öldüğü beyanları ile; katil ilan edildim! Halbuki 8 yıllık klinik tecrübesi olan, İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi yüksek lisans mezunu, liyakatli bir kadın veteriner hekimim.

Şöyle ki; bakılmadığı iddia edilen kedi özel bir klinikte ameliyat edilmiş ve orada ölmüştür. Diğer kedi ise gayet sağlıklı ve hayattadır! Halen belediye barınağındadır! Buna ilişkin tüm belgeler istendiğinde sunulacaktır! 

Yapılan bu yalan haberler ve oluşturulan baskı nedeniyle görev yerim değiştirilmiştir. Görevime iade olduğum daha bana tebliğ edilmeden bu gruplar tarafından öğrenilmektedir. Sosyal medyada atandığım Kısırlaştırma Merkezine gidilerek protesto edilmem ve çalıştırılmamam yönünde kamuoyu oluşturulmaktadır! Çalışma hürriyetim ve can güvenliğim tehlikededir! Bu nedenle kedilerin öldüğü ve benim ameliyat yapmaya yeterli olmadığım yönündeki yanlış bilgilendirmenin ve hedef göstermenin sona erdirilmesi ve kamuoyunun aydınlatılması gerekmektedir!

Tüm belgeleriyle bu yalan haber ve mobbing uygulamaları için bu dernek, çalışma grubu ve belediye içerisindeki tespit edilen/edilecek işbirlikçi ve provokatör kişiler hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur! 

Hayvan hakları savunuculuğu ranta dönüşmeye başlamıştır! Belediyelerde daha çok veteriner hekime ihtiyaç varken sosyal medya gücü kullanılarak linç edilmem ve işten çıkarılmam için mobbing yapmak bu durumun kanıtıdır! Burada amaç barınakları işlevsiz ve kötü göstererek sokak hayvanlarını özel kliniklerde tedaviye sevk ve bu amaçla bağış toplamaktır. Hayvan hakları yasasının gündemde olduğu bu dönemde hayvanseverlerin kaynağı doğrulanamayan haberlerle galeyana getirilerek yanlış yönlendirilmesini önlemek adına bu açıklamayı yapma zorunluluğu duyuyorum.”

KENT KONSEYİ VE DERNEKTEN İDDİALARA YANIT!

Öte yandan veterinerlerin yaptıkları açıklamada dile getirilen iddia ve suçlamalarla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Bodrum Kent Konseyi Hayvanların Yaşam Hakkını Koruma Çalışma Grubu ve Başka Bir Hayat Diliyorum Derneği ortak bir yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

"Sırf kendilerini aklamak için aylar sonra manidar bir şekilde adımızın da bilerek karıştırıldığı haberler için kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına ilk ve son kez kısa bir açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur.

Öncelikle tarafımızca isim zikredilmeden yapılan basın açıklaması öncesinde bahsi geçen veteriner hekimler ile ilgili atılı suçlar sebebiyle Bodrum Belediyesi Disiplin Kurulu tarafından soruşturma başlatılmış ve somut deliller değerlendirilmiş ve bu veterinerlerin suçlu olduğuna kanaat getirilerek, iddia edilen konular nedeni ile  disiplin cezası almış ve aynı cezanın sonuç kısmında “tekrar bir ceza alması halinde iş akdinin sonlanacağına” dair uyarılmıştır. Yani söz konusu olaylar ile ilgili kendi idaresince suçu sabit görülmüş ve cezalandırılmıştır. 

Tarafımızca olay öğrenildikten sonra Savcılık nezdinde de suç duyurusunda bulunulmuş ve bu husus kamuoyu ile paylaşılmıştır. Kamuyoyu bilgilendirilmesinden sonra şahıslarla ilgili bir beyanatımız olmamıştır. Konu hakkında savcılık soruşturması da devam etmektedir. Zira, tarafımızın kim olursa olsun şahıslarla bir ilgisi yoktur. Olaylarla vardır. Böyle ciddi bir olayın tarafımızca öğrenilip kamuoyundan gizlenmesi bekleniyorsa bu beklenti nafiledir...

Yaptıklarının sorumluluğunu almak yerine, asılsız iddialar, mobing, dış güçler, lobiler, can güvenliği vs gibi klasik maniplasyon teknikleri ile hayvanların yaşam hakkı için sürekli çalışan birliğimize iftira atma peşine düşülmüştür. Üstelik bu manipülatif açıklamalarında nedense youtube izleyerek canlı bir hayvan üzerinde ampütasyon ameliyatı denemesi yapıldığından, acil müdahalesi gereken hayvanı 26 saat muayene etmediğinden ve hakkında tutulan resmi tutanaklardan bahsedilmemiştir.

Dün katliam yasasına karşı yüzlerce insanın Bodrum Belediye Meydanında toplanarak “öldürme yaşat” çağrısı yaptığı ve sahipsiz köpeklerimiz için birlik içinde büyük bir hak mücadelesi vermemiz gereken bu günlerde, kamoyunu bu tarz olaylarla meşgul etmekten hicap duyuyoruz.

Ancak herkes bilmelidir ki, biz karşımızdaki her kim olursa olsun, bir hayvanın canını yakan herkesin adalet önüne çıkması için geçmişte nasıl çalıştıysak, yine çalışmaya devam edeceğiz ve tarafımıza yapılan baskılara ve iftiralara rağmen hayvandan yana olan duruşumuz asla değişmeyecek, yılmadan tarzımızı korumaya devam edeceğiz.Kamuoyuna saygı ile duyurulur."