Ödül Gibi Cezalara İsyan Etti!

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Yaka’daki kaçak yapılaşmaya müdahale ettiklerini ifade etti. İlçede yıkılması gereken 6 bin kaçak yapı olduğunu dile getiren Aras, kaçak yapılaşmaya karşı kanunlar çerçevesinde mücadele etmeye devam edeceklerini ancak mevzuattaki cezaların adeta ödül gibi olması nedeniyle, istenilen sonucun alınamadığını söyledi.

Ödül Gibi Cezalara İsyan Etti!

Yaka Mahallesi’nde kaçak yapıya müdahale ettiklerini ve inşaata beton veren firmaya ceza kestiklerini anlatan Aras, şu ifadeleri kullandı;

“Bir yeryüzü cennetinde yaşamayı asla hak etmeyenlerin tahrip etmeye doyamadıkları Bodrum’u korumak için gece gündüz mücadele ediyoruz ve etmekten de asla vazgeçmeyeceğiz. Ancak, sizlerin de bilmeniz veya görmemezlikten gelmemeniz gereken gerçekler var. Öncelikle bilmeniz gereken, kaçak inşaatlar başta olmak üzere Bodrum’daki vahşi yapılaşmaya karşı verdiğimiz mücadelede ne yazık ki aklımızdan ve kalbimizden geçenleri yapamıyoruz çünkü Belediyeler kanuna aykırı ceza veremezler. Cezalar da ödül gibi olunca, mücadelemiz istediğimiz sonuca ulaşamıyor. 

Bakın dün Yaka’daki Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nün hemen yanı başında kaçak inşaat yapıldığı ihbarını aldık, derhal müdahale ettik. Hatırlarsanız, birkaç gün önce de "kaçak inşaatlara beton verilmemesi" yönünde tüm hazır beton firmalarına tebligatta bulunmuştuk ve buna rağmen müdahale ettiğimiz kaçak inşaata beton sattığını tespit ettiğimiz, Çimenton Hazır Beton adlı firmaya ceza kestik. Kesebildiğimiz ceza ne kadar biliyor musunuz? 1295 TL!! İnanamayanlar için yazıyla da yazayım, bin iki yüz doksan beş TL. 

Yıkım işlemleri deseniz, onlar da hemen olamıyor. Savcılık süreci, dava süreci, yürütmeyi durdurma vs. derken, mühürlemiş olmamıza rağmen inşaata devam ediliyor ve bu suçun cezası da caydırıcı olmadığı için hak, hukuk, adalet düşmanları Bodrum’u tahrip etmeye devam ediyor. 

Ve bununla da kalmayarak, hukuki sürecin tamamlanmasıyla birlikte binalarını yıktığımızda, birkaç gün önce olduğu gibi belediyemizi basıyorlar, olay çıkartıyorlar.

Ayrıca, devam eden inşaat projelerinin videolarını sosyal medya hesaplarında “yetkililer izin verdikçe Bodrum mahvoluyor vs.” gibi cümleler eşliğinde yayınlayanlar, o yetkililerin kimler olduğunu da Belediyemizden resmi olarak talep ederek yayınlamalılar ki sizler, gerçekleri gösterilmeye çalışıldığı gibi değil, olduğu gibi görün. 

Çünkü, geçmiş yıllarda yapılan planlamalarla, verilen imarlarla, katledilmeye uygun hale getirilen doğal alanlar, Pandemi salgını sonrasında patlayan talep ve buna bağlı rant patlaması nedeniyle betona boğuldular, halen boğulmaya devam ediyorlar. Bugün Bodrum’da yıkılması gereken 6 bin civarındaki kaçak yapıyı ise bir anda yıkabilmek için dışarıdan yıkım hizmeti alsak, ortaya çıkacak maliyet Belediyemizin yıllık bütçesinin 3 katını geçiyor. 

Özetle, ülkemizde her alanda şart haline gelmiş olan değişim, imar konusu için de şart. O güne kadar da biz, kanunlar çerçevesinde elimizden gelen mücadeleyi vermeye devam edeceğiz.”