Okulda Tarım Yapmayı Öğreniyorlar

Bodrum’da Mavi Yeşil Okullar Projesi kapsamında Cahit Özvezneci İlkokulu’nda tarım alanı hayata geçirildi. Öğrenciler, bu alanda farklı sebzeler ekerek tarım yapmayı öğreniyor.

Okulda Tarım Yapmayı Öğreniyorlar

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen projeyle kamu kaynaklarının etkin kullanılması, Dünya’da her geçen gün tüketim miktarları artan enerji kaynakları hakkında öğrencilerde farkındalık oluşturulması, çevreye duyarlı, doğayla barışık, tüketim bilinci yüksek, ekolojik dengeye katkı sağlayan nesiller yetiştirilmesi amaçlanıyor. 

Proje çerçevesinde Konacık Mahallesi’ndeki Cahit Özvezneci İlkokulu’nda tarım alanı hayata geçirildi. Öğrenciler, tarım alanında sebze ve meyve yetiştirmeyi öğreniyor, yetiştirdikleri ürünleri tatma imkanı buluyor. 

Konacık Cahit Özvezneci İlkokulu sınıf öğretmeni Elif Gökbel Uslu, proje ile ilgili Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi;

“Okulumuzda bu yıl Muğla Milli Eğitim'in yapmış olduğu Mavi Yeşil Okullar Projesi kapsamında biz de tarım alanını oluşturduk. Buradaki amacımız çocuklara sürdürülebilir bir yaşam ve dengeli beslenme, sağlıklı beslenme konusunda farkındalık oluşturmaktı. Bu sebeple okulumuzun bahçesine çeşitli sebzeler ve meyveler diktik. Bunlar; patlıcan, biber, salatalık, domates, havuç, pancar. Bunların ekiminde hep öğrencilerimiz yer aldı, aynı zamanda velilerimizin de desteği oldu. Bu konuda bir farkındalık oluşturduk, çocuklar bu aktiviteye severek katılıyorlar. Bu projemize geçen yıl başladık. Projenin çıkış amacı da okulumuzda bir deprem tadilatından sonra yeni bir yapılanma oluştu ve tarım alanı açığa çıktı. Biz de burayı kullanmak istedik ve bahçeye dönüştürdük. Öğrencilerimiz çevrelerinde gördükleri kadarıyla az çok konuyu biliyorlardı ama bunun içinde birebir olduklarında daha mutlu oldular, severek bu aktiviteye katılıyorlar."

4/A sınıfından Nil Beliz, tarım alanında yaptıkları çalışmaları şu sözlerle anlattı;

“Bahçemize bu fidanları ekmek için ilk önce fidan aldık. Sonra toprağımızı havalandırdık. Fidanları diktikten sonra da can suyu verdik. Daha önce küçükken görmüştüm, o yüzden benim için çok zor olmadı. Ama tabi ki yine de toprağa bir şeyler ekmek insanı heyecanlandırıyor. Bir de güzel bir his oluyor içimde. Çünkü diktikten sonra onları kendimiz besleyip kendimiz topluyoruz. Buradan havuç topladık, biber topladık.”