ORAK ADASI VE CARETTALAR İÇİN KAMPANYA

Bodrum’un Orak Adası’na tekne turu ve denize girilmesinin yasaklanması için Change.org...

ORAK ADASI VE CARETTALAR İÇİN KAMPANYA
Bodrum’un Orak Adası’na tekne turu ve denize girilmesinin yasaklanması için Change.org adresi üzerinden kampanya başlatıldı.

Orak Adası’nda geçtiğimiz günlerde yaşanan Caretta saldırısı sonrası yapılan haberlerle ulusal gündeme taşınan konu sonrası, hayvanseverler ve çevreciler harekete geçti. Yerel ve ulusal basında yer alan haberlerin ardından deniz kaplumbağalarının yaşam alanlarına insanların girmemesi gerektiği yönünde tepkilerini ortaya koyan hayvanseverler ve çevreciler, change.org üzerinden de bir kampanya başlattılar.

Melek B. adlı bir kullanıcı tarafından "Bodrum Orak Adası Tekne Turu ve Kişisel Turizme Kapansın!" başlığıya başlatılan kampanyanın destekçi sayısı 5 bini geçmiş durumda. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Bodrum Belediyesi’nin muhatap gösterildiği kampanya duyurusunda şu ifadeler kullanılıyor:

“Bodrum Orak Adası’nda tekne turu ve kişisel olarak denize giren kişilere Caretta Carettalar’ın saldırdığıyla ilgili haber yapılmıştı. Caretta Carettalar’ın yaşam alanlarına giren insanlara saldırması oldukça doğal! O yüzden Orak Adası’nda tekne turu ve kişisel olarak denize girilmesi YASAKLANSIN ve Caretta Carettalar DOĞAL alanlarında yaşasın. Kimin özel alanına saldırı olur ise o hayvan veya kişi saldırgan olur. Hayvanların özel YAŞAM ALANLARINA SAYGI DUYALIM! İlgili kurumların gereğini yapmasını rica ediyorum.”