BİR MUĞLA FİLMİ OLAN 'MEZARCI' VİZYONDA...

Çekimleri Muğla’da yapılan, yönetmenliğini Talip Karamahmutoğlu’nun yaptığı, başrollerinde...

BİR MUĞLA FİLMİ OLAN 'MEZARCI' VİZYONDA...
Çekimleri Muğla’da yapılan, yönetmenliğini Talip Karamahmutoğlu’nun yaptığı, başrollerinde Emre Altuğ, Nilay Erdönmez ve Turan Özdemir’in oynadığı “Mezarcı” adlı film tüm Türkiye’de olduğu gibi Bodrum’da da gösterime girdi. Filmin başrol oyuncularından, Muğlalıların “Dondurmam Gaymak” filminden yakından tanıdığı Turan Özdemir de Bodrum’daki gösterime katıldı.

Usta yazar Osman Şahin'in unutulmaz öyküsünden uyarlanan, yönetmenliğini ve senaristliğini Talip Karamahmutoğlu'nun üstlendiği “Mezarcı” Bodrum’da gösterime girdi. Geçtiğimiz günlerde İstanbul'da gala gösterimi yapılan filmin Bodrum'daki ilk gösterimine “Dondurmam Gaymak” filmindeki performansı ile adından söz ettiren Yatağanlı sinema ve tiyatro oyuncusu Turan Özdemir de katıldı.

Kent Haber’in Mezarcı filmi ile ilgili sorularını yanıtlayan Turan Özdemir, filmin çekimlerinin Muğla'nın ilçelerinde yapıldığını belirterek şunları söyledi:

“Film insani değerlerin, paylaşmanın, sevginin, bir arada olabilmenin paradan daha önemli olduğunu anlatıyor. Biz bu filmi Dalyan, Dalaman ve Göcek’te çektik. Dalaman Belediye Başkanı bize çok destek verdi, kendisine teşekkür ediyoruz. Filmde benimle beraber Emre Altuğ, Nilay Erdönmez, Orhan Aydın, Mustafa Uzunyılmaz ve Adem Yılmaz gibi de çok yetenekli arkadaşlarımız var. İstanbul galasından yeni geldim. Bin 200 kişilik bir davetimiz vardı. Filmimizi çok beğendiler, olumlu eleştiriler aldık. Çarşamba günü de Ankara galası var, daha sonra da Trabzon film festivaline katılacağız” dedi.

Mezarcı’nın vizyona girmeden önce katıldığı festivallerde başarı elde ettiğine işaret eden ünlü oyuncu konuşmasına şöyle devam etti:

“Biz bu filmle ayrıca Antakya Film Festivali ile Antalya Film Festivali’ne katıldık. Antalya Film Festivali’nde rengarenk dalında yarıştık. Yine çok beğeni aldı. Antakya Film Festivali’nde de jüri özel ödülünü aldık. Bu ne demek' Bu seyircinin filme olan katkısı, değer vermesi demek. Bu film henüz gösterime giriyor. Ben filmimin seyredilmesini, değer verilmesini çok isterim. Bu film seyirciye farklı bir tat verecektir” dedi.

Mezarcı filminde kendisinin "Pabuç Mehmet" isimli karakteri canlandırdığını oynadığını ifade eden Özdemir, hikayenin verdiği mesaja da değinerek şu ifadeleri kullandı:

“2 tane mezarcı var. Biri ben biri de Emre Altuğ. Emre Altuğ maddi şeylere değer veren bir mezarcı. Ben eski mezarcıyı oynuyorum. Ben de insani değerlere önem veren bir mezarcıyım. Sonuçta ikimiz de mutlu oluyoruz, anlaşıyoruz. İnsani değerlerin daha doğru olduğunu filmimiz anlatıyor. Şimdiden bütün gelecek olanlara teşekkürler. Bana hani Ege filmi diye soruyorlardı. Buyurun size Ege filmi, aynı zamanda bir Türkiye filmi. Daha çok yarışmalara gireceğiz. Ben oralardan yüz akı ile döneceğimize inanıyorum.”

Filmin hikayesinin Osman Şahin’e ait olduğundan da bahseden Özdemir “Osman Şahin çok değerli bir yazarımız, öykücümüz. Hep güzel şeyler yazar. Onun çoğu öyküsü senaryolaştırılıp film haline getirilmiştir ve bunlar Türk Sineması’nın yüz akı filmleri olmuştur. Osman Şahin’in öyküsünden senaryolaştırılan bir filmde oynamak gibi bir şansım olmuştur. Çok mutluyum, Antakya Film Festivali’nde Osman Şahin’e onur ödülü verildi. İstanbul ve Trabzon’daki film festivallerinde de beraber olacağız” dedi.

Özdemir konuşmasını “Dondurmam Gaymak’ın ardından bir Ege filminde daha beraberiz” diyerek sonlandırdı ve izleyiciyi filmlerini izlemeye davet etti.

Film hakkında;

“Ejder yeni bir hayat kurmak için işçi olarak gittiği Almanya'da mezarcılık üzerine uzmanlaşmıştır. Hayatını bu meslek üzerinden kazanmaktadır. Ancak Ejder'in Almanya'daki düzeni babasının vefatıyla sarsılır. Memleketi olan Dalaman Şerefler Köyü'ne dönen Ejder, köyündeki yerli ve yabancıların oluşturduğu milyon dolarlık yaşam alanlarıyla karşılaşınca, mezarcılık konusundaki birikimlerini para kazanmak için kullanmaya karar verir. Ejder, "Aslan yattığı yerden bellidir" felsefesiyle vefat eden zenginlere köy mezarlığı yerine ölümsüzlüğü simgeleyen zeytin ağaçları altında bir istirahat yeri sunma yoluna baş koyar. "Yatay mezarcılık, öldükten sonra bile yanınızda olacak" sloganı ile kişiye özel mezarlar tasarlamaya başlayan Ejder'in işleri yolunda gitmeye başlarken, kasabaya sonradan yerleşen Bektaş'ın travmatik hikayesi Ejder'i derinden etkileyecektir.”