ORTAKENT’TE DEVE GÜREŞİ FESTİVALİ

Bodrum’da Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinden 150 devenin katıldığı festival düzenlendi....

ORTAKENT’TE DEVE GÜREŞİ FESTİVALİ
Bodrum’da Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinden 150 devenin katıldığı festival düzenlendi.

Ortakent Yahşi beldesindeki sahada düzenlenen festivale deve sahipleri ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Zaman zaman güreş alanının dışına çıkan develer, görevlilere zor anlar yaşattı. Deve sucuğu satışı yapılan, davul zurna çalınarak çeşitli eğlenceler düzenlenen festivalde, jandarma ekipleri güvenlik tedbiri aldı.

Ortakent Yahşi Belediye Başkanı Mehmet Onur Şahbaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, deve güreşi geleneğini yaşatmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Güreşlere katılımın yüksek olduğuna dikkati çeken Şahbaz, ''Güreşler yılbaşına denk geldiği için katılımın az olacağını sanıyorduk. Ancak vatandaşlar festivalimize yoğun ilgi gösterdi. Güreşlerden elde edeceğimiz geliri, belediye binasının yapımnda kullanacağız'' dedi.

Bu arada güreşleri izlemeye gelen Hollanda vatandaşları Brigit Nielen ve Marcella Van Eijsden deve sucuğu yedi. Deve sucuğun tadını çok beğendiğini belirten Nielen, ''Deve güreşlerini üçüncü kez izlemeye geldim. Deve sucuklarının tadını çok beğeniyorum. Arkadaşlarıma da tavsiye edeceğim. Çok değişik bir tadı var. Sucuğun tamamının deve etiyle yapıldığını öğrendim. Buradan sucuk alarak Hollanda'ya götüreceğim'' diye konuştu.

Turgutreis Belediye Başkanı Mehmet Dinçberk'in ''Beyoğlu'' isimli devesinin bakıcısı 68 yaşındaki Hava Emel ise çocukluğundan beri deve bakıcılığı yaptığını anlatarak, ''Develer bakılması kolay hayvanlar. Yiyeceğini suyunu düzenli verdikte sonra bir sıkıntı yaşanmıyor. Onların bütün huylarını biliyorum, o yüzden sıkıntı yaşamıyorum'' dedi.
Güreşleri Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Turgutreis Belediye Başkanı Mehmet Dinçberk, Mumcular Belediye Başkanı Birol Aydın ve Yalıkavak Belediyesi Başkan Vekili Nevcihan Özcan'ında aralarında olduğu çok sayıda kişi izledi.