Otel Kendi Elektriğini Üretiyor

Bodrumlu turizmci Mehmet Dağoğlu, elektrik faturası katlanınca otelinin çatısına Güneş Enerji Sistemi(GES) kurdu. Yaptığı yatırımın ardından elektrik fatura tutarı yaklaşık 5 kat azalan Dağoğlu, diğer işletmecilere de GES kurma çağrısı yaptı.

Otel Kendi Elektriğini Üretiyor

İlçe merkezindeki Dere Sokak’ta faaliyet gösteren Delfi Otel’in kurucusu Mehmet Dağoğlu, birkaç yıl önce elektrik faturaları aşırı şekilde yüksek gelmeye başlayınca otelin üzerine GES sistemi kurma kararı aldı.

Geçen Aralık ayında kurulumu tamamlanan sistem geçtiğimiz aylarda devreye alındı. GES’in etkisi 3 ay önce faturaya da yansımaya başladı. Otelin elektrik faturası tutarı 5 kat azaldı. 25 yıl ömrü bulunan sistem, kendisini 2,5 yılda amorti edecek.

Kent Haber’e açıklama yapan Mehmet Dağoğlu, enerji fiyatlarının hem ülkemizde, hem de Dünya’da arttığını dile getirerek şunları söyledi;

“İşletmelerin elektik ve doğalgaz maliyetleri çok yükseldi. Biz de çatılarımıza güneş panelleri koyarak otelimizin elektriğini buradan sağlamayı düşündük. Projeyi tamamlayıp onayını aldıktan sonra yapılmaya başlandı. Otelimizin çatısında, yaklaşık 850 metrekarelik alana güneş panelleri koyduk. Güneşten elektrik üretiyoruz. Cep telefonumuzdan ne kadar elektrik ürettiğimiz görebiliyoruz. Güneşin en az olduğu günlerde bile 200–300 kilowatt elektrik üretik. Havanın güneşli olduğu kış aylarında 800–900 kilowattı buldu. Temiz enerji, yenilenebilir enerji üretmenin önemini biliyoruz. Dünya’da güneşli gün sayısının en çok olduğu yerlerden birisi Bodrum. Bu güneşten elektrik üretmenin keyfini sürüyoruz. Geçmiş dönemlerde inanılmaz faturalar ödedik. Elektrik bizim için kira gibi oldu. Elektrik maliyeti, personel maliyetlerini geçti. Sistemle birlikte geçtiğimiz aylardan 100 bin TL’yi geçen elektrik faturaları, yavaş yavaş düşerek geçen ay 30 bin TL’ye, bu ay da 17 bin gibi bir kuaförün ya da küçük restorantın ödediği rakamlara düştü.” dedi.

Diğer işletmelere de güneşten faydalanıp temiz enerji üretme çağrısı yapan Dağoğlu, “Bu sistem yaklaşık 2,5 yılda kendisini amorti edecek. 10 yıl sonra bakım yapılacak. 25 yıllık ömrü var. Çatımızda çok da şık duruyor. Biz bu sistemi yaparak aynı zamanda bu temiz enerji ile ilgili farkındalık oluşturmak istedik. Bu sistem, işletmeler için büyük avantaj sunuyor.” diye konuştu.