Özay Kartal, CHP'den İstifa Etti

2024 yerel seçimlerinde CHP’den Bodrum Belediye Başkan Aday Adayı olan Özay Kartal, partisinden istifa ettiğini açıkladı.

Özay Kartal, CHP'den İstifa Etti

CHP Genel Merkezi, belediye başkanlarına gönderdiği yazıyla, üst yönetim, belediye şirketleri ve iştiraklerinde gerçekleştirilecek yönetici ve uzman kadro atamaları ile belediye başkan yardımcısı atamalarının CHP Genel Merkezi ile görüş alışverişinde bulunarak karara bağlanmasını istedi. 

Bu genelgeye, 2024 yerel seçimlerinde CHP’den Bodrum Belediye Başkan Aday Adayı olan Özay Kartal sert tepki gösterdi. 

Sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Kartal, partisinden istifa ettiğini de açıklayarak şöyle dedi;

“Seçimler sona erdi. Türkiye için son derece mutluyuz. Biz kaygılı Atatürkçüler, nihayetinde bir rahat nefes aldık ama Bodrum için hala kaygılıyız. Hatırlarsanız CHP’li tüm aday adayları için demokratik hatta etik olmayan bir dizi olaylar yaşamıştık. Bugün itibarıyla tüm bu sürecin nedenleri de ortaya çıkmış oldu. 5 Nisan 2024 tarihinde CHP Genel Merkez, seçilmiş belediye başkanımıza bir genelge gönderdi. Bu genelge diyor ki; ‘belediye ve şirketlerinde uzman, yönetici ve belediye başkan yardımcılarına benden onay almadan karar veremezsin.’ Yani diyor ki; ‘Bodrum’u yerlisi, yabancısı ile seçilmişleri değil, ben genel merkezden yöneteceğim.’ Peki Bodrum’u genel merkezden yönetmeye karar vermiştiniz de, neden aday adaylarına ‘şu tarihe kadar başvuru yapın, ödeme yapın, mülakat gelin, proje hazırlayın ve halka kendini tanıtın’ dediniz? Yoksa tüm bunlar, amacınızı perdeleyecek bir tiyatro muydu? Bu tiyatronun içinde daha fazla yer almak istemediğinden partimden istifa etmiş bulunuyorum. Sonuç olarak seçilmiş belediye başkanımıza ve Bodrumlu meclis üyelerimize başarılar diliyorum. Bilmelerini isterim ki; Bodrum’u, kendilerini seçmiş halkın iradesiyle yönetecekler ise en büyük destekçileri ben ve benim gibi düşünenler olacaktır. Saygılarımla.”