Özay Kartal'dan Ankete Sert Tepki

CHP'den Bodrum Belediye Başkan Aday Adayı olan Özay Kartal, 3 aday adayının isminin sorulduğu telefon anket çalışmasına sert tepki gösterdi.

Özay Kartal'dan Ankete Sert Tepki

Birkaç gündür çok sayıda Bodrumluya gelen telefon araması ile CHP Büyükşehir ve Bodrum adayları ile ilgili kısa bir anket yapılıyor. Ankette vatandaşlara, Bodrum ve Muğla’da Belediye Başkanı adayı olarak hangi ismi görmek istediği soruluyor. Ankette büyükşehir belediye başkan aday adaylarından 7 kişinin, 24 aday adayının çıktığı Bodrum'dan ise, mevcut başkan Ahmet Aras ile Mustafa Saruhan ve Ali Öztürk’ün ismi yer alıyor. Ankette ismi olmayan adaylarının tepki gösterdiği çalışmanın sadece Bodrum'da değil, diğer ilçelerde de yapıldığı öğrenildi. 

Bugün öğle saatlerinde CHP İlçe Binası önünde konuyla ilgili bir açıklama yapan CHP Bodrum Belediye Başkan Aday Adaylarından Özay Kartal, anket çalışmasını bir manüplasyon olarak tanımlayarak, kim tarafından yaptırıldığını bilmediklerini vurguladığı bu çalışmaya tepki gösterdi. Kartal, açıklamasında şunları dile getirdi;

“Bugün karşınızda sizlerin üzerinde oynanan çok önemli bir manipülasyonu ve Bodrum’da siyaseti dizayn etmenin çok çirkin bir oyununu sizlere anlatmak ve dikkat çekmek üzere bulunuyorum. Salı gününden itibaren karanlığın elleri Bodrum’un demokrasi şölenine uzandı. Bodrum’da yüz binlerce insanın telefonu arandı ve 23 tane birbirinden değerli insanın üstü çizilerek sadece 3 kişinin ismi soruldu. Karanlık güçlerin eli, sermayenin eli, Bodrum’u yağmalamak isteyenlerin eli, Bodrum’un rantını Bodrum halkına değil kendi ceplerine koymak isteyenlerin eli Bodrum’un üzerine uzandı. Yüzbinlerce insan Bodrum’un sadece 3 adayı olduğuna inandırılmaya çalışıldı. CHP kasetlerle, anket manipülasyonlarıyla, şekil verilecek, idare edilecek ve yönlendirilecek bir parti değildir. Biz, buradayız. 23 aday kendi hakkını koruyacak güçtedir.”

Anketin CHP Genel Merkezi tarafından yaptırılmadığını savunan Kartal, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bu manipülasyon anketin ortaya çıkmasından sonra Muğla İl Örgütümüzün sekreteri bu anketin CHP tarafından yapılmadığını belirtmiştir. Aynı şekilde ilçe başkanımız da CHP Genel Merkezimizle Yerel Yönetimlerden Sorumlu Gökhan Zeybek ile görüşerek bu anketin Genel Merkezimizle hiçbir ilgisinin olmadığını öğrenmiştir. Dolayısıyla ortaya şöyle bir soru çıkıyor. Bodrum’u kim dizayn etmeye çalışıyor? Bodrum’da kim kendi istediği adayı getirmek istiyor? Biz bu oyunu reddediyoruz. Bertaraf edeceğiz, onlara Bodrum’u bırakmayacağız.”

Anketlerle Bodrum’un dizayn edilmeye çalışıldığını yineleyen Özay Kartal, sözlerine şöyle devam etti;

“Bodrum Yarımadası’nın Cennet Koyu’na el koyanlar dizayn etmeye çalışıyor. Akbelen Ormanları’nı yağmalayanlar dizayn etmeye çalışıyor. Bodrum halkı elini yüzünü yıkamaya su bulamadığı zaman kendi termik santraline 300 bin kişinin bir yılda kullanacağı suyu çekenler dizayn etmeye çalışıyor. Bodrum dağına taşına beton dikmek isteyenler Bodrum’u anketlerle dizayn etmeye çalışıyor. 23 adayın hakkını 23 aday da yedirmez. Kendi hakkını koruyamayan aday, Bodrum’un hakkını koruyamaz.”

Kartal, “Ankette belirtilen arkadaşlarımızın bu oyunla, bu manipülasyonla hiçbir ilgisinin, alakasının olmadığına inanmak istiyorum.” şeklinde konuştu.