Pandemi Sanatsal Üretkenliği Arttırdı

Görsel Sanatlar Öğretmeni Hale Aybar’ın 5’inci kişisel resim sergisi, Bodrum’da sanatseverlerle buluştu.

Pandemi Sanatsal Üretkenliği Arttırdı

TED Bodrum Koleji’nde Görsel Sanatlar Öğretmenliği yapan Hale Aybar, pandemi döneminde tuval üzerine akrilik boya ile yaptığı 22 eserden oluşan bir sergi açtı. Midtown Mas Akademi’de gerçekleştirilen “An” isimli serginin açılışına çok sayıda sanatsever katıldı. Açılışa gelen sanatseverler, pandemi döneminin kendilerine hissettirdiklerini dönemin sembollerinden biri haline gelen maskelere boyadı. 

Bugüne kadar birçok karma sergi ile ulusal ve uluslararası resim yarışmalarına katılan Aybar, Kent Haber’e yaptığı açıklamada 5 yıldan beri Bodrum’da yaşadığını aktararak şu sözlere yer verdi:

“Çalışmalarımda doğaya yakınlaşırken biraz kent hayatına da girerek denge kurmaya çalıştım. Bunun için zamanı ve mekanı bir araya getirdiğim sergim 27 Ağustos’a kadar açık. Sanata ilgisi olan herkesi bekliyorum. Bu eserleri pandemi döneminde yaptım. O dönemde günün büyük bir çoğunluğunu üretim yaparak geçirdim ve ortaya 22 sanat eseri çıktı. Yaşadığımız her anın kalitesi var ve her an sanat eseri olabilir. Bunu görebilmek için pandemi döneminde olduğu gibi kendimize dönmemiz, kendimiz olmamız ve birlikte ne yapabileceğimizi düşünmek üzere yaratıcı olmamız gerektiğiydi. Bu süreç insanları yaratıcılığa yönlendirdiği gibi birlikte yaşamayı, birlikteliğin güç olduğunu gösterdi. Dolayısıyla bunun da çalışmalarıma yansıdığına inanıyorum.”

Aybar, sergide İstanbul, Ankara gibi büyük kentlerin yanı sıra Bodrum’u betimlediği birkaç çalışmaya da yer verdiğini sözlerine ekledi. 

Açılışta maske boyama etkinliği yaptıklarını da hatırlatan Aybar, şunları dile getirdi:

“Biz maskelerin üzerine yapabileceğimiz yazıyla ilgili ya da sembolik kavramlar neler olabilir, bu pandemi dönemi bize neler hissettirdi? Maskenin bize olumlu ve olumsuz hissettirdiği şeyler var. Artık maskesiz yapamıyoruz. Nasıl ki sanat eserlerimiz varsa ‘maskeyi de sanat eseri olarak düşünebilir miyiz?’ dedik ve maskeyi sanat eseri haline getirmeye karar verdik. Bir workshop gibi düşünün. Sergiye katılan herkes pandemide yasadıklarını, pandeminin hissettirdiklerini maskeye boyayarak aktardı. Bu maskeler aslında pandemi döneminde yaşadıklarımızın kanıtları. Bu boyadığımız maskeleri birleştirerek büyük bir maske haline getireceğiz ve burada sergileyeceğiz.”

Sergi, 27 Ağustos tarihine kadar açık kalacak.