Siyasetin Genç Yıldızı Açık Görüş'te İdi

Çok parlak bir eğitim sürecinin ardından, iş hayatında Google'da üst düzey yöneticilik pozisyonunda iken Türkiye'ye dönerek İYİ Parti kuruluş çalışmalarına katılan, partide Kurucu Genel Başkan Yardımcılığı, Genel İdare Kurulu Üyeliği gibi önemli görevler üstlenen, halen de Genel Başkan Meral Akşener’in danışmanlığını yapan Taylan Yıldız, Kent TV ekranlarında canlı olarak yayınlanan Açık Görüş programında Ayhan Ongun’un sorularını yanıtladı.

Siyasetin Genç Yıldızı Açık Görüş'te İdi

1980 doğumlu, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu olan Yıldız, daha sonra Amerika’ya giderek dünyaca ünlü Massachusetts Üniversitesi (MIT) Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. Ardından dünyada her yıl yalnızca iki öğrencinin doktora porogramına kabul edildiği Stanford Üniversitesinde İşletme doktorasını tam burslu olarak tamamladı. 10 yıl Google'da üst düzey yönetici olarak çalışan Taylan Yıldız; ABD'de iyi koşullarda yaşayan bir göçmen olmak yerine, Türkiye’de daha kıt olanaklarla ülkesine hizmet etmeyi seçti.

Son yerel seçimlerde Sarıyer Belediye Meclis üyesi seçildi. Aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde de görev yapan Yıldız, gerek örgütlenme, gerekse eğitim amaçlı olarak tüm yurdu geziyor.

Ailesi Bodrum’da yaşadığı için onları ziyaret gelen Taylan Yıldız bu yoğun trafinin arasında Kent TV'de canlı yayına katılarak siyaset-yerel yönetim ilişkileri, gençlerin siyasete ve topluma kazandırılması, yeni dünya düzeni ve Türkiye’nin yeri konularında ilginç açıklamalar yaptı.

Siyasette halk iradesinin yansıması için seçim ve siyasi parti yasalarının acilen değiştirilmesi gerektiğine dikkat çeken Yıldız şu konulara değindi;

“Türkiye’nin yönünü batıdan ayırmaması, bilim ve teknolojiye ağırlık vermesi, gençlerin eğitiminde onlara fırsat ve olanak tanıması gerekir. Katma değeri yüksek üretim yapmak öncelikli hedef olmalıdır.Siyasi Partiler yasası değişmeden gerçek anlamda bir demokrasinin yerleşmesi ve partilerde parti içi demokrasinin çalışması mümkün olamaz. O zamanda Genel merkeze yakın olma mücadelesi başlar ve siyasetçiler örgütten, tabandan koparlar.”

Bu ülkenin bir yurttaşı olarak “ülkeme hizmet etmek için her türlü çabayı göstermek, projeler geliştirmek ve bunları özellikle gençlerle birlikte uygulamak istiyorum” diyen Taylan Yıldız, yerel yönetimlerin de inovasyona önem vermeleri gerektiğini, akıllı şehirler için çalışmalar yapmalarının önemli olduğunu söyledi.