Pedallar Antik Kent Heraklia'da Dönecek

Tarihi Helenistik Döneme uzanan Milas Sınırları içinde bulunan Antik Herakleia Kenti dev bir buluşmaya hazırlanıyor. Uluslararası Bafa MTB CUP Lansman Toplantısı, basın mensuplarının da katılımı ile Bafa Gölü Kenarında yer alan Çeri Restoran’da gerçekleştirildi.

Pedallar Antik Kent Heraklia'da Dönecek

Muğla Valiliği, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyetlerini Aydın, Denizli ve Muğla’da yürüten Güney Ege Kalkınma Ajansı, Milas Kaymakamlığı ve Milas Ticaret ve Sanayi Odası tarafından desteklenen 2. Uluslararası Bafa MTB CUP Dağ Bisikleti Turnuvası, Türkiye’nin en iyi MTB Bisiklet sporcularını 22-23 Ekim 2022 tarihinde Bafa Gölü kenarında yer alan Antik Herakleia Kenti’nde misafir edecek.

Bafa Gölü kenarında Antik Kenti de içine alan 6 km’lik parkurda kategorilere göre belirlenen turda pedal çevirecek olan sporcular kıyasıya bir mücadele sergileyecekler. Yarışmaya Kadir Kelleci, Zeki Kaygısız, Emre Özkurt, Fatih Güngör, Okan Aydoğan, Veysel Karani Kara, Murat Pehlevan, Azize Bekar ve Keziban Koyun gibi Türkiye’nin yurt dışında önemli puanları bulunan alanında en iyi sporcular katılacak.

İlki geçen sene yine Eylül ayında yerel katılım ağırlıklı gerçekleştirilen etkinlik bu sene Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Muğla Bisiklet İl Temsilciliği ve Karya GSK tarafından organize ediliyor.

Bunun yanında Güney Ege Bölgesinde eko-turizm potansiyelinin harekete geçirilerek, turizm faaliyetlerinin iç kesimlere yaygınlaştırılması ve turizm gelirlerinin artırılması amacıyla ekoturizm alanında proje desteklerinden tanıtım faaliyetlerine, eğitimden yatırım danışmanlığına kadar birçok faaliyet yürüten Güney Ege Kalkınma Ajansı da iş birliği çerçevesinde yarışmayı düzenleyen kuruluşlar arasında yer alıyor.

22 Ekim 2022 tarihinde Milas Kapıkırı Köyü Agora Meydanında kurulacak EXPO alanında Milas Kaymakamlığı İlçe Tarım Müdürlüğü ve Müze Müdürlüğünce tanıtım stantları açılacak. 21 Ekim Cuma gününden itibaren ilçeye gelecek olan sporcu, antrenör, teknik ekip ve MTB tutkunları 23 Ekim Pazar günü saat 10:00’da Bafa Gölü kenarındaki Herakleia Antik Kenti’nin Agora meydanından yarışa başlayacaklar.

6 km’lik 5 ila 8 tur şeklinde mücadele verecek olan sporculardan dereceye girenler Milas Ticaret ve Sanayi Odası tarafından ödüllendirilecek. Öte yandan Milas Kaymakamlığı tarafından hazırlanan zeytinyağı ve ürünlerinden oluşan hediyeler sporcu ve hakemlere takdim edilecek. Yarışmanın destekçilerinden yaklaşık 200 yıllık zeytinyağı geleneğini bir aile işletmesi olarak devam ettiren Beiza Zeytinyağları Firması da yine kürsüye çıkan sporculara özel olarak hediyeler verecek.
Türkiye’nin enerji içeceği Redbull, Sporcu Enerji markası WUP gibi önemli markalarca da desteklenen yarış, Türkiye genelinde bir antik kentin içinde yapılan ilk yarış olması nedeni ile de büyük önem taşıyor.

2. Uluslararası Bafa MTB Cup Bisiklet yarışı nedeni ile Bafa Gölü kenarında bulunan Çeri Restoran’da düzenlenen Basın Lansman Toplantısı’nda yarışma ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Milas Kaymakamı Mustafa Enver Böke; “Milas ilçemiz tarihi ve kültürel zenginliği başta olmak üzere tarımından doğasına, denizinden yerel dokusuna kadar zengin bir coğrafyaya sahiptir. Bu zenginliği ve çeşitliliği bu tür spor organizasyonlarıyla dünyaya duyurmak en büyük hedefimiz. Özellikle Ören yerlerinde bu tür spor faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi bölgenin tanıtımına önemli katkı sunacaktır. Ayrıca bu konuda Muğla Valimiz Sayın Orhan Tavlı’nın destekleri de bizi teşvik etmektedir. İlkini geçen sene yerel ağırlıklı gerçekleştirdiğimiz yarışmamızın ikincisini ulusal boyutta önemli sporcuların katılımı ile gerçekleştireceğiz. Rusya, Almanya, Avusturya ve Mısır gibi ülkelerden katılımcılarımız var. Seneye hedefimiz yarışmanın uluslararası katılım boyutunu daha da geliştirerek BAFA MTB’yi ulusal marka haline getirmek olacaktır. Bu yarışmayla Bölgemizin spor ve spor turizmi alanındaki faaliyetlere yatkınlığı uluslararası boyutta bilinir hale gelecektir. Bunun yanında bölgemizin başta zeytin ve zeytinyağı vb. karakteristik ürünleri ve gastronomisinin de tanıtımı yapılmış olacaktır. Yarışmanın Milas’ın zengin tarihi ve kültürel dokusunun tanıtımına yapacağı katkı ise çok kıymetlidir.” dedi.

İlkini geçen sene düzenledikleri BAFA MTB CUP’ın ikincisini düzenleyecekleri için çok mutlu olduklarını belirten Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürü Kazım Açıkbaş ise; “Her bir köşesi cennet olan Muğla alternatif spor aktiviteleri çeşitliliğiyle dünyayı kıskandıracak özelliklere sahip. Türkiye Bisiklet Federasyonu Muğla İl Temsilciliği organizasyonunda ikincisini gerçekleştireceğimiz bu yarış ile Türkiye’nin önemli sporcularını Muğla’da ağırlayacak olmaktan dolayı son derece mutluyuz. Sayın Valimizin talimatları, Sayın vekillerimizin destekleri ile Muğla’nın değişik destinasyonlarında birçok spor etkinliğini hayata geçirdik. Ayrıca, yurt içi ve dışındaki sporculara ulaşabilmek için Spor Turizmi Koordinasyon Merkezi’ni oluşturduk. Çalışmalarımızı bu doğrultuda hızla sürdürüyoruz. Bafa MTB Cup yarışı gibi önemli bir faaliyete destek olan Sayın Valimize, Milas Kaymakamımıza, Güney Ege Kalkınma Ajansı’na, Milas Ticaret ve Sanayi Odası’na, Beiza Zeytinyağları Firması’na ve emeği geçen destek veren tüm paydaşlara şükranlarımı sunuyorum” dedi.