PROF. AHMET ERCAN SON DEPREMLERİ DEĞERLENDİRDİ!

Pazar günü ve Pazartesi sabahı Mumcular'a 5 kilometre mesafedeki, Milas'a bağlı...

PROF. AHMET ERCAN SON DEPREMLERİ DEĞERLENDİRDİ!
Pazar günü ve Pazartesi sabahı Mumcular'a 5 kilometre mesafedeki, Milas'a bağlı Beyciler köyünde meydana gelen 4,9 ve 4,8 büyüklüğündeki iki kuvvetli sarsıntı gözleri bu bölgeye çevirdi. Bodrum, Milas ve Didim'den kuvvetli şekilde hissedilen depremlerin ardından son 2 günde Bodrum-Milas istikametinde yüzlerce küçük ölçekli deprem kaydedildi.

Uzmanların 'sarsıntılar normal' açıklamasına rağmen bölgede yaşayan vatandaşlar panik yaşarken, iç rahatlatacak açıklamalardan biri Türkiye'nin en öenmli deprem bilimcilerinden biri olan Prof. Dr. Ahmet Ercan'dan geldi. "2 Ay Daha Artçı Depremler Sürecek" diyen İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan, son günlerde gerçekleşen depremlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Ercan, bölgede büyük bir deprem beklemediğini açıkladı.

Prof. Dr. Ercan, depremlerin hepsinin artçı nitelikte olduğunu kaydederek, "Depremlerin hepsi artçı depremler. 6.6'lık Bodrum depremi diğer Doğu-Batı doğrultusunda göçüntü kırığı oluşturdu. Bu göçüntüler doğrultusunda artçı depremler oluyor. Şu anda 5.5'lik deprem eksikliği var. Bu deprem oluncaya kadar artçı sarsıntılar devam edecek. Bodrum'dan doğuya doğru deprem kaymaları yaşandı. Bu bölgelerde toprak kaymaları görülüyor. Önceki deprem 8 atom bombası gücündeydi. Yaklaşık 100 kilometrekarelik alanda artçı deprem görülebilir" dedi.

Ercan, artçı sarsıntıların biriken enerjinin tam atılamadığından dolayı kaynaklandığını belirterek, "Artçı depremler yıkıcı değildir. Artçı depremlerde eski ve çatlak binalar yıkılabilir. Herkes inşaat mühendislerine başvurarak binalarında herhangi bir çatlak varsa bunları mutlaka kontrol ettirmeliler. En son 6.6'lik depremde bazı binalarda çatlaklar oluştu. Bu binaların güçlendirilmesi lazım. İki ay daha artçı depremler sürecek. Korkulacak herhangi bir durum yoktur. Ben daha büyük bir deprem beklemiyorum. Artçı depremler bir süre devam edecektir. Milaslıların korku ve paniğe kapılmasına gerek yok" ifadelerini kullandı.