Prof. George Bass Yaşamını Yitirdi

Bodrum Sualtı Arkeolojisi için çok önemli isimlerden biri olan Prof. George Bass, 88 yaşında hayata veda etti.

Prof. George Bass Yaşamını Yitirdi

Sualtı arkeolojisinin bir bilim dalı olarak Bodrum'da başlaması, kalenin sualtı arkeoloji müzesi haline dönüşmesi, Türkiye sularında ilk sualtı kazılarının başlaması ve Sualtı Arkeoloji Enstitüsü'nün kurulmasının öncüsü ABD’li arkeolog Prof. George Bass, Teksas'ta yaşamını yitirdi.  

Geçen hafta pankreas kanseri teşhisi konulan Bass, bir haftadır ABD’nin Teksas eyaletindeki bir hastanede tedavi görüyordu. Bass'ın dün gece yaşam savaşını kaybettiği öğrenildi. Prof. George Bass, önümüzdeki günlerde toprağa verilecek. 

Sadece Türkiye'de değil tüm Dünya'da sualtı arkeolojisi denildiğinde akla gelen ilk isim olan Prof. George F. Bass'ın ölümü, Bodrum’da da üzüntüye neden oldu. Gelidonya Burnu Batığı ile başlayan ve tam 45 yıl süren sualtı macerası boyunca Prof. Bass, birçok sualtı batığını ve paha biçilmez tarihi eseri gün ışığına çıkararak, dünya kültür ve tarih mirasına ekledi. 

George F.Bass'ın, Gelidonya Batığı'nda yaptığı kazı, bilimsel nitelikte dünyada yapılan ilk arkeolojik sualtı kazısı olarak tarihe geçti. Öte yandan Bass, sualtında haritalama ve dekompresyon tekniklerine kattıklarıyla, dünyanın ilk sivil denizaltısını projelendirip yaptırmasıyla, kurduğu sualtı arkeoloji enstitüsüyle ve aralarında Türklerin de bulunduğu dünyanın önde gelen sualtı arkeologlarını yetiştirmesiyle arkeolojinin dünya çapındaki en önemli isimlerinden biri oldu.