Rusya'dan Türkiye Tatiline Yeşil Işık

Rusya Dışişleri Bakalığı, Rus halkının yabancı ülkelere turistik seyahate çıkabilmesinin koşullarını açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı, pandemi nedeniyle getirilen seyahat kısıtlamalarının kaldırılması için çeşitli devletlere ilişkin planlarını gözden geçirdi. Belgede, Rus turistlerin Türkiye'de tatil yapabilmesi için de şartlar belirlendi.

Rusya'dan Türkiye Tatiline Yeşil Işık

Konuyla ilgili açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, iş, turistik ve insani nedenlerle yurt dışına seyahat edebilmek için vatandaşlardan yoğun talep geldiğini belirtti.

Rus Dışişleri Bakanlığı'nın yurt dışı seyahatlerin başlaması ile ilgili ilk defa bir çalışma yaptığı belirtiliyor. Belgede seyahatlerin ne zaman başlayabileceğine ilişkin bir zaman çizelgesi henüz yer almazken, pandeminin etkisinin sürdüğü bir dönemde böyle bir tarih vermenin zor olduğu kaydedildi.

Rus Dışişleri Bakanlığı'na göre, hava yolu trafiğinin açılması kararı hem Rusya'daki, hem de diğer ülkelerdeki epidemiyolojik durum göz önüne alınarak dikkatle çalışılmalı.

TÜRKİYE VURGUSU

Bakanlığın yayınladığı belgenin Türkiye ile ilgili bölümünde, otellerin sıhhi ve epidemiyolojik sertifikalandırılması tamamlandıktan sonra Türkiye'de tatil yapmanın Rus turistler açısından mümkün olacağı belirtildi.

Rus Tur Operatörleri Birliği'nin sitesinde yer alan habere göre Rusya Dışişleri Bakanlığı, uçuşların başlamasının devletler arasındaki ikili anlaşmalarla olacağını belirtirken, AB ülkelerinin haziran-temmuz arasında kendi arasında kapıları açacağını, sonrasında ise diğer ülkelerle hava ulaşımına izin vereceğini belirtti.

ROSTURİZM: RUS TURİST UYDURUK BAHANELERLE ENGELLENMEMELİ

Öte taraftan Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm), koronavirüs salgını nedeniyle “uydurma bahanelerle” Rus turistlerin yurt dışına çıkmalarının engellenmeyeceğini açıkladı. Birleşik Rusya Partisi’nin grup toplantısında konuşan Rosturizm Başkanı Zarina Doguzova, Rusya’nın salgın nedeniyle turistlerin yurt dışına çıkışını engelleme niyetinde olmadığını, ancak henüz hiçbir ülkenin Rus turistleri kabul etmeye hazır olduklarına dair bildirimde bulunmadığını söyledi.

RUS TURİSTİN RUHU TÜRKİYE'DE

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uygulanan kısıtlamalara rağmen Rus turistler Türkiye’de tatil planları yapıyor. Rusya'nın önde gelen gazetelerinden Kommersant, “Rus turistlerin ruhu Türkiye’de” başlıklı haber hazırladı. Sputnik'in aktardığı habere göre Rus turistler Kovid-19 nedeniyle uygulanan ulaşım ve karantina tedbirlerine rağmen tatil planları yapmaya devam ediyor.

Habere göre, Rus tatilcilerin Travelata turizm ajansının sitesinde bu ay yaptıkları tatil aramalarında yüzde 43’lük payla Türkiye açık ara birinci olurken, Rusya ise yüzde 28’lik payla en çok araştırılan ikinci ülke oldu. Söz konusu dönemde Tayland yüzde 8 paya sahip olurken, dördüncü sırada yüzde 5 payla Tunus yer aldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da bir süre önce yaptığı açıklamada, haziran ortalarından sonra dış turizmin belli ülkelerde başlamasının beklendiğini söylemişti.

Rusya, geçen yıl Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında 7 milyon 17 bin 657 ziyaretçiyle birinci sırada yer almıştı.