Saylak’tan Deniz Patlıcanı Açıklaması

Bu yıl Bodrum’da yapılmasına izin verilen deniz patlıcanı avcılığı ile ilgili Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden bir açıklama geldi. Açıklamada 'Deniz patlıcanı avcılığında kota aşımına izin yok' denildi.

Saylak’tan Deniz Patlıcanı Açıklaması

Bodrum’un Turgutreis – Akyarlar- Gümüşlük açıklarında 80’i aşkın tekne ile deniz patlıcanı avcılığı yapılıyor. Avcılığın talan şeklinde yapıldığını iddia eden Bodrum’daki STK’lar ilk etapta sürenin kısaltılmasını ve daha sonra da durdurulmasını talep ediyor. Önceki gün bir basın açıklaması yapan STK temsilcileri, deniz patlıcanı için denize dalınıp ahtapot, karides ve balık türlerinin de avlandığı söylentilerinin olduğunu ve 40 kilo olan kota aşımını denetlemenin ise zor olduğunu ifade etmişti.

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden Bodrum’da bu yıl izin verilen deniz patlıcanı avcılığı ve yaptıklar denetimler ile ilgili açıklama geldi. Açıklamada İl Müdürü Barış Saylak’ın da denetimlere katıldığı ifade edilerek şöyle denildi:

“Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından deniz ekosistemimizin önemli bir parçası olan Deniz Patlıcanlarına (Deniz Hıyarı) zarar vermeyecek şekilde 22.08.2020 tarih ve 31221 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 5/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ ile İzmir, Aydın, Muğla illerinin kapsayan ve koordinatları belirtilen alanlarda 1 Kasım- 31 Mayıs tarihleri arasında deniz patlıcanı avcılığı yapılmasına izin veriliyor. Bu kapsamda İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından denetimler gerçekleştiriliyor. Bodrum Turgutreis açıklarında gerçekleştirilen denetimlere İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak da katıldı.”

Denetimler sonrası bir açıklama yapan İl Müdürü Barış Saylak ise şunları söyledi;

“Bakanlığımız tarafından denizlerimizde ekosisteme zarar verilmeyecek şekilde 5/1 numaralı “Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkındaki Tebliğ” neticesinde Muğla’nın da içinde olduğu üç ilimizde 1 Kasım 2020 ile 31 Mayıs 2021 tarihleri arasında deniz patlıcanı avcılığına izin verildi. Burada amaç geçtiğimiz 4 yıl Kuzey Ege sularında devam eden avcılığın, 4 yıl da bu bölgede yani İzmir, Aydın Muğla sularında devam etmesidir. Yani münavebeli avcılığa izin verilmiştir. Herkes şundan emin olmalıdır ki Tarım ve Orman Bakanlığı olarak denizlerimizde sürdürülebilir avcılık için belli kotalarla deniz patlıcanı avcılığına izin veriyoruz.Bu kapsamda bizler yani Tarım ve Orman Bakanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığımız 7/24 olarak aralıksız denetimlerimize devam ediyoruz.”

Tebliğ ile avlanan ürünlerin Bakanlıkça belirlenen karaya çıkış noktalarından çıkarılması gerektiğini belirten Saylak, "Denetimlerimizde gördük ki bahsedildiği gibi yüksek miktarlarda avcılık yapana rastlamadık. Zaten her balıkçı gemisinde azami 5 dalgıç ve her dalgıç için en fazla 40 kg. ürün çıkarılmasına müsaade ediliyor. Yönetmelik çerçevesince kota aşımlarında balıkçılarımızın avcılık belgeleri iptal edilecektir. Bu konuda tebliğimiz son derece açık. Bunu uygulayacak iradeye de sahibiz" ifadelerini kullandı. 

Deniz üzerindeki denetimlerden sonra Turgutreis Balıkçı Barınağına geçen İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, bir süre balıkçılarla sohbet etti ve balıkçıların istek ve şikâyetlerini dinledi.