SONUNDA KORKULAN OLDU!

Bodrum'dan yasa dışı yollarla Yunanistan’ın Kos (İstanköy) Adasına geçmeye çalışan...

SONUNDA KORKULAN OLDU!
Bodrum'dan yasa dışı yollarla Yunanistan’ın Kos (İstanköy) Adasına geçmeye çalışan kaçakları taşıyan bot battı, ilk belirlemelere göre 2 kişi öldü, 65 kişi ise sağ
olarak kurtarıldı.

Son dönemde Yunan adalarına yakın olduğu için Bodrum kıyılarında artış gözlenen insan kaçakçılığı olaylarından sonuncusu hüsranla bitti.

Gece geç saatlerde Karaada Kuzey Feneri açıklarında mülteci botu battığı ihbarını alan ekipler seferber oldu. İçinde ilk belirlemelere göre yaklaşık 70 kişinin bulunduğu belirlenen fiber filikanın batması ile Bodrum’daki tüm sahil güvenlik botları, Bodrum deniz kurtarma derneği ekipleri, Muğla 112’ye ait motorize sağlık ekipleri adeta zamana karşı yarıştı, kazazedelere yardım edebilmek için seferber oldular.

Sahil güvenlik botlarınca denizden kurtarılan göçmenler Bodrum Milta Marinaya getirildi. Karaya çıkarılan kazazedeler sağlık ekiplerince muayene edilerek Bodrum'daki çeşitli hastanelere sevk edildi. Sahil güvenlik botunda ağır yaralı olarak bulunan biri çocuk, biri kadın toplam iki kişinin kalp masajıyla hayata döndürülme çabaları ise sonuç vermedi. Ekiplerin tüm müdahalelerine rağmen hayatını kaybeden iki kaçak göçmenin cesetleri Bodrum Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Sahil Güvenlik botları ve kurtarma ekiplerince denizden 1 sahil güvenlik helikopteri ile havadan yapılan arama ve kurtarma çalışmalarında yüzerek Karada’ya çıkan bir
kişi ekipler tarafından kurtarıldı.

İlk belirlemelere göre kayıp olduğu düşünülen 5 kişinin daha arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Açıkta 1 metreye yaklaşan dalga boyu ve çok fazla kişinin binmesinden dolayı teknenin alabora olduğu düşünülüyor.


Muhabir: Selçuk Şimşek