Suç Duyurusunda Bulunacaklar...

Muğla Çevre Platformu Bodrum Meclis üyelerinden bir grup, Turgutreis Ali Hoca Burnu’nda “Aca Ortaklığı” tarafından yapılan inşaatı yerinde inceledi. Grup, karada ve denizde doğaya tahribat verildiğini dile getirerek, yetkilileri göreve çağırdı, suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.

Suç Duyurusunda Bulunacaklar...

Turgutreis Ali Hoca Burnu’nda yapımına başlandığı günden bu yana tartışmalara neden olan ve Akyarlar-Turgutreis yolunun yerini değiştirmek için başvuru yaptığı iddiaları ile gündeme gelen “Aca Ortaklığı”na ait inşaatın bir bölümü tamamlandı. 15 Haziran tarihinde başlaması gereken inşaat yasağı, projeyi yapan firmanın Muğla Valiliği’ne yaptığı başvuru sonrasında 30 Haziran’a uzatılmıştı. 

MUÇEP Bodrum üyelerinden Mimar Arif İsmet Yılmaz ise projenin yapıldığı alana ayrıcalıklı imar uygulamasının yapıldığını iddia ederek, projede yapılan mevzi plan ile Kıyı Kenar Çizgisi'nin de 50 metre yerine 30 metre olarak işlenmiş olduğunu dile getirdi. Yılmaz, projede çekme mesafelerinde de sorun olduğunu söyledi. Yılmaz açıklamalarına şöyle devam etti;

"Yine Planlı Alanlar Yönetmeliği’nde binalara kot verilmesi tanımlanırken, yoldan kotlandırma esas alınmıştır. Ancak arazinin meyilli olması durumunda eğer arazi yoldan yüksek ise 10 metre, arazi yoldan aşağıda ise 12 metre yola mesafe olması şartıyla tabii zeminden kot verilmesi 12. Madde ile tanımlanmıştır. Bu parsellerde de uygulamanın buna göre yapılması ve durumun ilgili belediyesince yerinde etüt edilerek, tabii zeminden kotlandırma koşullarının encümen kararına bağlanması gerekmektedir. Bu mevzuatın nasıl uygulandığını, bu parsellerde yapılan inşaatların ayrıcalığının nereden geldiğini elbette bilemiyoruz. Ama yerinde de inceledikten sonra artık emin olduğumuz bir şey var. Tepki gösteren yurttaşlarımız haklılar; hem imar planlarının tadilat süreçleri, hem ruhsat süreci, hem de yapılaşma sürecinde yanlış bulduğumuz çok şey var. Konuyu detaylı bir şekilde inceleyerek raporlaştıracağız ve sonrasında TMMOB’un görüşünü alarak konuyu ilgililere aksettireceğiz. MUÇEP olarak bunu görev kabul ediyoruz” dedi.

Platform üyeleri bölgede yaşananlar karşısında sadece Bodrum Belediyesi’nin ceza kesmesi ile bir sonuca varılamayacağını ifade ederek tüm ilgili ve yetkilileri göreve çağırdı. Muğla Çevre Platformu Bodrum Meclisi Üyeleri ve yörede yaşayan vatandaşlar, suç duyurusunda bulunma kararı alarak bölgeden ayrıldılar.