Tartışma Yaratacak İl İddiası

Türkiye, Haziran 2023'teki seçimlere hazırlanıyor. Seçimlere adım adım yaklaşıldıkça yeni gelişmeler yaşanırken bugün dikkat çekici bir iddia ortaya atıldı. Türkiye'nin 81 olan il sayısının artabileceği, aralarında Bodrum'un da bulunduğu 12 ilçenin il yapılacağı öne sürüldü.

Tartışma Yaratacak İl İddiası

İddia, yaptığı seçim anketleriyle tanınan iktidara yakın ORC Araştırma'nın Genel Müdürü Mehmet Pösteki'den geldi. Pösteki'nin iddiasına göre 81 olan il sayının 93'e yükselecek, aralarında Bodrum'un da bulunduğu 12 ilçe il yapılacak. İddia ulusal haber portallarında yer bulunca Bodrum'da da sosyal medya gruplarında hızla yayıldı. İl olabilecek ilçeler arasında Bodrum dışında Nazilli, Alanya, Tarsus, Çorlu, Ceyhan, Bandırma, Silopi, Polatlı, Yüksekova, Ereğli ve İnegöl de var. 

İktidarın seçime yönelik atmayı planladığı bu adımla zaten küçük olan bazı illerin bazı ilçelerini kaybetmesiyle iyice küçüleceği görülürken, mevcut büyükşehir yapısında da değişiklikler olacağı dikkat çekiyor.

Öte yandan bu yönde alınacak bir karara Bodrum'da kuşkuyla bakan çok sayıda vatandaş bulunuyor. Bodrum'un il statüsüne alınmasının ilçenin turizm kimliğine büyük zarar vereceği, yapılaşma ve nüfus artışı baskısını daha da artıracağı kaygısı çeşitli çevrelerde sık sık dile getiriliyor.

Diğer yandan Muğla'da il olma konusu uzun zamandır Fethiye özelinde gündeme geliyordu. Son dönemde siyasi kulislerde Seydikemer ile birlikte Antalya'nın Kaş ve Kalkan ilçelerinin de içerisinde olduğu bir yapılanma ile Fethiye'nin il olacağı iddiası öne çıkıyordu.