TED Bodrum Öğrencilerinden Bir İlk

Lise seviyesinde dünyanın en büyük robot yarışması olan FIRST Robotics Competiton’a (FRC) katılacak Muğla’nın ilk takımı olan “TEAM HELIOS”, TED Bodrum Koleji öğrencileri tarafından kuruldu.

TED Bodrum Öğrencilerinden Bir İlk

Uluslararası liseler arası bir robotik yarışması olan FIRST Robotic Competition (FRC) organizasyonundaki takımlar, gelişmiş teknolojiyi sınırlı zaman ve kaynaklar ile bir saha oyunu oynamak amacıyla ve aynı zamanda endüstriyel boyutta robotlar inşa etmek için kullanıyor. 

ABD’de 31 yıldır FIRST Vakfı tarafından, Türkiye’de ise 2018 yılından beri Fikret Yüksel Vakfı tarafından düzenlenen FRC’nin Türkiye ayağı 21-24 Mart tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Türkiye’de 16 ilden 120’nin üzerinde yerli takımın yarıştığı turnuvada Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Çin, Hindistan, İsviçre, Lesotho, Polonya, Tayvan, Romanya, Avustralya, Bulgaristan ve Kosova’dan öğrenciler de yer alıyor. Yarışmada hem otonom hem de manuel olarak kullanılan robotların sınırlı süreler içerisinde verilen görevleri yapmaları isteniyor. Kazanan ittifakta yer alan 3 farklı takım, 17-20 Nisan tarihlerinde Houston’da düzenlenecek Dünya Şampiyonası’nda yarışacak.

TEAM HELIOS takımı öğrencileri, endüstriyel robot tasarımı ve yazılımı gerçekleştirirken, oluşturdukları sosyal sorumluluk projeleri ile de Bodrum’daki öğrencilere ulaşıyor. Bodrum bölgesinde bulunan ilkokul ve ortaokullarda ücretsiz robotik atölyeleri düzenleyen öğrenciler, çocuklara bu alanda eğitimler verip robotiğin ilgi çekici dünyasını keşfetmeleri için fırsatlar sunuyor; böylelikle ‘robotik’ bilgisini yaygınlaştırmayı amaçlıyor.