Termal Kameralarla 24 Saat İzleniyorlar

Bodrum’da koronavirüs (kovid-19) salgınına karşı önlemleri en üst düzeye çıkaran bazı lüks oteller, 24 saat termal kameralar ile hem gelen turistleri, hem de otel personelinin ateşini ölçüyor, maske takıp takmadığını kontrol ediyor.

Termal Kameralarla 24 Saat İzleniyorlar

Bodrum’daki lüks oteller turistlerin gönül ferahlığıyla tatil yapabilmesi için koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı önlemleri en üst düzeye çıkardı. Otelde konaklayan tatilciler ve otel personelleri 24 saat boyunca termal kameralarla izleniyor.

ATEŞ ÖLÇÜP MASKE TAKMAYANLARI BİLDİRİYOR

Kamera önünden geçen turistlerin vücut ısıları kamera açısından çıkana kadar kafalarının üzerinde beliriyor. Resepsiyona, restoran girişine ve personel girişine konulan kameralar maske takan ve takmayanları da tespit ediyor. Bir kişinin gün içerisinde yüzlerce kez ateşi ölçülürken, ateşi yüksek çıkan tatilci veya personelin fotoğrafı ve videosuyla birlikte otel yöneticilerine uyarı gidiyor. Bunun yanı sıra termal kameralar 24 saat otelin görevlendirdiği personel tarafından da izleniyor.

Koronavirüse karşı önlemeleri en üst düzeyde tuttuklarını belirten Bodrum Rixos otelin Genel Müdürü Mehmet Tulunay, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Misafirlerimiz ilk olarak resepsiyon bölgesine geliyorlar. Araçları kapı önünde alınıyor aracı alan arkadaş önce aracın şoför koltuğuna kılıf takıyor, eldivenler ve dezenfekte ürünlerle aracı otoparka götürüyor. Misafirlerimiz otele girmeden önce dokunmatik cihazlarla ellerini dezenfekte ediliyor. Otelin girişinde termal kameramız var. Otelin farklı noktalarında ve personel girişinde termal kameralara gelen misafirlerin ateşleri anında ölçülüyor. Bu sürecin en önemli noktalarından biri personeldir. Personel girişine de termal kamera koyarak tüm çalışanlarımızın ateşi ölçülüyor. Gün içerisinde kamera önünden geçen misafirlerimizin ve personellerimizin de ateşler her defasında ölçülüyor. Misafirlerimizin her sağlıklı bir tatil geçirmesi için her türlü tedbiri almış durumdayız. Termal kamera hem güvenlik departmanı hem de otel personelimiz kamerayı 24 saat izliyor. Sistem sadece bu verileri bize atmıyor. Misafirimizin gün içerisinde ya da kaldığı süre boyunca tüm ateş ölçümlerini bize bildiriyor. Ateşi yüksek çıkan müşterimiz karşısında alam veriyor. Misafirimizin ya da çalışanlarımızdan birinin ateşi yüksek ise o kişinin fotoğrafı ile birlikte otel yöneticilerine mail atıp ikaz sistemi ile telefonlarımıza anlık bildiri düşürüyor. Misafirimiz 36 derece ateş ile otelimize geldi ve otelde ateşi 37,5 olduğu anda bize uyarı vererek misafirinizin ateşi yükseliyor şeklinde mesaj, mail ve bildirim geliyor. Termal kameralardan birini ise restoran girişine koyduk. Burada bütün misafirler bu kapıdan girmek zorunda dolayısıyla günde 3 öğün yemek yenildiğini düşünürsek tesisimizde tatil yapan misafirimizin ateşi en az 3 kere ölçülmüş oluyor. Personellerimizde bu kapıdan geçtiği müddetçe ve personel kapısı ile aynı senkronizede çalışıyor sistem personellerimizin de ateşini ölçmüş oluyoruz. Korona virüs riskini minimize etmiş oluyoruz.” dedi.

AÇIK BÜFE İSRAFI SON BULDU

Yeni tip tatilde alınan önlemlerin en ilginci ise açık büfelerde yaşanıyor. Sosyal mesafe kurallarına göre restorana alınan tatilciler cam tezgah önünden yiyecekleri yemekleri seçiyor. Kendin al açık büfe konsepti, pandemi sürecinde aşçılar tarafından camekan arkasından veriliyor. Yemeklerin kokusunu alamadan sadece görerek seçen turistler bundan çok hoşnut olmasa da tedbirleri yerinde ve güvenilir buluyor. Öte yandan yeni sistemin açık büfelerde yaşanan ısrafı da önlediği ifade ediliyor.