Tesis, Bakan Ersoy'un Katılımıyla Açıldı

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 29 Aralık 2020 günü temeli atılan Torba, Kızılağaç, Çiftlik Kanalizasyon Hattı ve İçmeler İleri Biyoloji Atıksu Arıtma Tesisi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da katıldığı tören ile hizmete alındı.

Tesis, Bakan Ersoy'un Katılımıyla Açıldı

Türkiye’nin ve Muğla’nın en önemli turizm merkezi olan Bodrum’da Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile yapılan ve yaklaşık 600 milyon liraya nmalolan Torba Atıksu Arıtma Tesisi ve Kanalizasyon hattı tamamlanarak hizmete alındı. 

Yaklaşık 2,5 yıl önce temeli atılan tesisin açılışına, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanı sıra Muğla Valisi Orhan Tavlı, Ak Parti Muğla Milletvekilleri Mehmet Yavuz Demir, Yelda Erol Gökcan, CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan açılış töreni, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın konuşmasıyla devam etti. Bodrum için ihtiyaç olan tesisin hizmete kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasına başlayan Başkan Aras, şunları söyledi:

"29 Aralık 2020 günü yine hep birlikte temelini attığımız İçmeler, Torba, Yalı, Kızılağaç, Çiftlik bölgesinin altyapı sorununu kalıcı olarak çözüme kavuşturacak kanalizasyon altyapı ve toplam kapasitesi günlük 20 bin metreküp olan arıtma tesisi, Bakanlığımız ve Büyükşehir Belediyemiz protokolü ile hayata geçirildi. Bugün o gün attığımız temellerin sonuçlarını hep birlikte gururla yaşıyoruz. Bodrum için taş üstüne taş koyan herkes bizim başımızın üstündedir. Bodrum halkı sizlere minnettardır. Yapılacak olan projelerle birlikte Bodrum'un atık su arıtma tesisi ve kanalizasyon şebekesi ihtiyacının yaklaşık yüzde 92'si çözülmüş olacak. Bu çalışmalar dışında kalan Gündoğan, Ortakent, Yahşi ve Gürece bölgelerimizin altyapı ve atıksu arıtma tesisi ihtiyaçlarının karşılanması için de çalışmalar planlıyoruz. Yine Bodrum merkezde kanalizasyon hatlarının yenilenerek İleri Biyolojik Arıtma Tesis planlamasını yapıyoruz. İnşallah bu yatırımları yapar ve insana hizmet tam manasını bulur." dedi.

Muğla Valisi Orhan Tavlı, arıtma tesisinin Muğla ve Bodrum’a hayırlı olmasını dileyerek şöyle konuştu. 

"2020 yılında Bodrum'un tarihi ve kültürel yeri olan Bodrum Kalesinin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ihya edilip, hem yerli hem de yabancı misafirlerimizin hizmetine sundunuz. Kültür ve Turizm Bakanlığımız, saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın himayelerinde alt yapıdan üst yapıya Muğlamıza sahip çıkmakta. Biz turizmle tarımı birlikte düşünüyoruz. Küdür merasında şenlik havasında, nasıl denize, doğaya, tarihe ve kültüre sahip çıkıyorsak meralarımıza da sahip çıktığımızı hep beraber orada müşade edeceğiz. Kıymetli bakanımızın destekleriyle kültür turizmin altyapılarını oluşturmak üzere yaklaşık 1000 çalışan arkeolojik çalışmalarda görev almakta. İleri Biyolojik Arıtma Tesisinin hem Muğlamıza hem Bodrumumuza hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Yapılan yatırımlarla Bodrum’un kanalizasyon altyapısından faydalanan nüfusun yüzde 46’dan 92’ye çıktığını aktaran Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ise şu sözlere yer verdi;

"Karşılıklı konuşarak ihtiyaçlarımız doğrultusunda ve bakanlığın politikaları doğrultusunda, sayın bakanımın da bu bölgeye gösterdiği özel ilgi alaka ile Muğla'ya bu şekilde hizmetlerin devam etmesini temenni ediyorum. Bu tesis bütün Bodrum'da yapmakta olduğumuz altyapı yatırımları ile ilgili baktığımızda önemli bir katkı sağlıyor. Yüzde 46 olan kanalizasyon ve arıtma kapasitesini yüzde 92'ye çıkarıyoruz. Bu tesis şuanda yaptığımız işle yüzde 8 ile 10 arasında katkı yapıyor. Protokolümüz 27 yıllık ve bakanlığımız ihtiyaç duyduğu takdirde bunu iki misline çıkarak protokol çerçevesinde yapacak. Bu yatırımı 27 yılda atık parasından bakanlığa vermek suretiyle atık parasıyla yatırımı ödemiş olacağız.” dedi.

Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Muğla’nın geleceğini güven altına almak için yatırımlar yaptıklarını dile getirerek şöyle konuştu;

“Gerek turizm potansiyeli, gerek kültür ve medeniyet mirası ile Türk ve dünya turizminin en önemli destinasyonlarından biri olan Muğla’nın geleceğini güvence altına almanın adımlarını atıyor, yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Bu noktada hizmet ve eser üretirken, bizim görevimiz mi değil mi diye bir bakış açımız da olmadı hiç. Bakanlığımızın yerel yönetimlerle iş birliği daima güçlü ve çözüm odaklı olmuştur. Turizm merkezleri olsun, turizm potansiyeli taşıyan yerler olsun; buralarda çevre düzenlemesi veya altyapı uygulamaları yapan belediyelere hem maddi ve teknik alanlarda, hem de kontrolörlük noktasında destek veriyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız bu destekleri bir adım daha ileri taşımış ve tatil bölgelerindeki arıtma alt yapısı yatırımlarını gerçekleştiremeyen belediyelerin ilgili yatırımlarını da üstlenmemiz talimatını vermiştir. Bu doğrultuda en önemli yatırımlarımızdan birini Muğla-Bodrum’a yaptık. Malumunuz, Bodrum İçmeler Atıksu Arıtma Tesisi 1994’te inşa edilmiş bir eserdi. Hem ekonomik ömrünü doldurmuştu, hem de Bodrum’un nüfus değişiminin, sürekli artan yerli ve yabancı ziyaretçisinin doğurduğu ihtiyacı karşılamaktan uzaktı. Zira 10 bin metreküplük bir kapasitesi vardı. Hâl böyleyken bugünü ve daha da önemlisi geleceği düşünerek bir adım atılması gerekiyordu. Dolayısıyla Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğü ile bir iş birliği protokolü imzalayarak, kanalizasyon şebekesi ve terfi hatları ile atıksu arıtma tesislerini kapsayan altyapı yatırımlarını Bakanlık olarak biz üstlendik ve hiç zaman kaybetmeden çalışmaları başlattık.”

Proje hakkında rakamsal bilgiler veren Ersoy, “İlk etabı ‘Torba Köyiçi Kanalizasyon Şebeke ile Yağmur Suyu İletim Hatları ve Torba, Kızılağaç, Çiftlik ve Yalı Mahalleleri Kanalizasyon Kollektör Hattı ve Bağlantılı Altyapı Tesisleri Yapım İşi’olarak projelendirdik. Yaklaşık 15 kilometre kanalizasyon şebeke hattı, 4 kilometre yağmur suyu şebeke hattı ve 23 kilometre kanalizasyon kolektör hattını kapsayan, toplamda 42 kilometrelik bu etabı Şubat 2023’te tamamladık. Diğer etap ‘İçmeler-Torba Atıksu Arıtma Tesisi ve Bağlantılı Altyapı Tesisleri Yapım İşi’ydi. Covid-19 salgınına rağmen çalışmaları 14 aylık bir sürede tamamladık ve ilave 30 km kanalizasyon şebeke hattı ile birlikte 20 bin metreküp kapasiteli yeni tesisimizi beldemize kazandırdık. Var olan 400 mm çapındaki derin deniz deşarjını da rehabilite ederek yeni tesisle uyumlu hale getirdik.” ifadelerini kullandı. 

Projenin ikinci kademesi tamamlandığında bölgedeki 50 yıllık ihtiyacı karşılayacak bir tesisi yapmış olacaklarını dile getiren Bakan Ersoy, “Birinci kademe olarak gerçekleştirdiğimiz ve 600 milyon lira güncel değere sahip olan ve bu tutarın, bakanlığımız tarafından karşılandığı bu yatırımlarla bölgenin 20 yıllık ihtiyacına cevap verecek bir kapasiteye ulaşmıştır. İnşallah ikinci kademede de 17 bin metreküplük bir artışla tesisimizi 37 bin metreküp kapasiteye taşıyacak ve öngörülen nüfus değişimleri göz önüne alındığında 50 yıllık ihtiyacı karşılayacak bir eseri Bodrum’a kazandırmış olacağız. Covid-19 bütün dünyayı ve sektörleri değiştirdi. Turizm belki de bu değişimi en güçlü hisseden sektör oldu. Geleceğin turizmi sürdürülebilirliği, sürdürülebilirlik ise bütün diğer kriterleriyle birlikte bizden sağlıklı bir çevre ve doğa dostu bir çalışma anlayışı talep ediyor.” şeklinde konuştu.

Konuşmasının sonunda sürdürülebilir turizmden bahseden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Biz, 2023 Türkiye Turizm Stratejisi ve Eylem Planı’nda Türkiye’nin doğal, kültürel, tarihi ve coğrafi değerlerinden koruma-kullanma dengesi içinde faydalanılması gerekliliğine yönelik amaç ve kararlılığımızı vurgulamıştık. Bugün geldiğimiz noktada Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Konseyi ile çok güçlü bir iş birliğini hayata geçirmiş ve Sürdürülebilir Turizm Programı’nı hazırlayarak uluslararası tescilini yaptırmış bir Türkiye var. 2028 hedeflerimizi de yine bu doğrultuda belirledik. Türkiye turizmini geleceğin rekabetine bugünden hazırlıyoruz. Yaptığımız yatırımlar, ürettiğimiz proje ve hizmetlerle Muğla bu geleceğin de en önemli aktörlerinden biri olacak ve Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ilerlediğimiz Türkiye Yüzyılı’ndaki vazgeçilmez yerini alacaktır. İçmeler-Torba Atıksu Arıtma Tesisimizin Bodrum’a ve Muğla’ya hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hepinize saygılar sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından kurdele kesildi, atık su arıtma tesisi gezildi.

Muhabir; Hamdi Yörür