Küdür’de Mera Şenliği Düzenlendi

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, Yalıkavak Küdür Yarımadası’nda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy 'un da katılımıyla, Mera Açılış Şenliği yapıldı.

Küdür’de Mera Şenliği Düzenlendi

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kesin korunacak hassas alan ilan edilen ve mera vasfı kazandırılan Yarımada’da, çocuklar için uçurtma etkinliği düzenlendi, çeşitli ikramlar yapıldı, sebze fideleri dağıtıldı. 

Küdür Merası Şenliği’nde konuşan Bakan Ersoy, Küdür’ün gelecek nesillere aktarılmasıyla ilgili önünde hiçbir engel kalmadığını dile getirerek şunları dile getirdi;

“Bu şenliğin gerçekleştiği Küdür Yaylası benim çok iyi bildiğim bir yer. Bakan olduğumda ilk ilgilenmem gereken sorun burası ile ilgiliydi. 2018 yılında bölgeyi çok detaylı gezdik. 33 yıl önce yapılmış tahsisler vardı. İlk etapta burayı gezdikten sonra tahsislerin iptalini gerçekleştirdik. Önündeki en büyük engel kaldırılmış oldu. Daha sonra Tarım İl Müdürlüğümüz sürdürülebilirliğe uygun olarak burada bu tarz çalışmalara başladı. Hem meranın mera olma özelliğini korunması, hem fidanların, fidelerin dikilmesi, hayvancılığın önünün burada tekrar açılması doğru adımlar olmuş o açıdan kendilerine teşekkür ediyorum. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız da gerekli adımı attı ve burayı Cumhurbaşkanımızın kararnamesiyle çevre koruma alanı ilan etti. Küdür’ün gelecek nesillere aktarılmasıyla ilgili önünde hiçbir engel kalmadı. Gerekli bütün koruma adımları da atılmış oldu. Sürdürülebilirlik sadece koruma amaçlı değil yöre halkının yörenin ürünlerinin gelecek nesillere aktarılması da sürdürülebilir konseptin bir parçası” dedi.

Bakan Ersoy’a teşekkür eden Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak da, “Bir tek hedefimiz var. Bu 4 bin 200 dönümlük alanın gelecek kuşaklara da, burada oynayan, uçurtma uçuran çocukların sağlıklı et ve süt ürünleri yiyebilmeleri için mera olarak kalması, bu otlaklarda arkada gördüğünüz koyunların otlamasıdır. Ben başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Tarım ve Orman Bakanlığımıza, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüze, Muğla Valiliğimize Sayın Orhan Tavlı Bey sizlere şükranlarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Bakan Ersoy, Bodrum’daki programın ardından İstanbul’a hareket etti. Şenlik, akşam saatlerine kadar devam etti.