Turizm Ulaşımında Covid-19 Önlemleri

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) turizm taşımacılığı kapsamında koronavirüs için alınan önlemler ile ilgili video hazırladı.

Turizm Ulaşımında Covid-19 Önlemleri

TÜRSAB tarafından yapılan açıklamada, ilk adım olarak; Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen HES uygulamasının mobil cihazlara indirilmesi isteniyor. Bu uygulama sayesinde vatandaşların seyahat edip, edemeyeceklerini görmüş olacakları belirtildi.  

Turizm Taşımacılığında alınan önlemler ise şöyle sıralandı:

*İlgili personel, COVID-19 hakkında etkin bir şekilde bilgilendirilmeli.

*Araç içerisindeki sosyal mesafe korumalı.

*Araçlara uygulanacak olan dezenfeksiyon işlemlerine özen gösterilmeli.

*Seyahat süresince sürücülerin maske takmaları zorunlu olacak ve araç girişlerinde el dezenfektanı bulundurulmalı.

*Güvenli ve sağlıklı bir seyahat için ALO 184’ü arayarak, tüm sorularınıza cevap bulabileceksiniz.

*İçişleri Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu yeni genelge kapsamında toplu ulaşım araçları yüzde 50 kapasite ile hizmet verecek.

*Bu çerçevede alınan 14 hijyen kuralı araç girişlerinde okunaklı bir şekilde sergilenecek ve yolcular hijyen açısından kendi bagajlarını kendileri yerleştirecek.

3 AŞAMALI DEZENFEKSİYON BİZLERİ NASIL KORUYACAK?

Haftalık ve günlük dezenfeksiyonların yanı sıra; her transferden veya yapılan hizmetten sonra da Bakanlık tarafından belirlenen şartlar dahilinde araçlar dezenfekte edilecek. Sürücülerin genel sağlık kontrolleri haftalık olarak yapılacak, araç içerisindeki klima filtrelerinin bakımı periyodik olarak uygulanacak ve tüm kontrollerle birlikte dezenfeksiyon çalışmaları eksiksiz olarak tamamlanacak.

Yapılan tüm işlemler günlük ve haftalık raporlar halinde analiz edilerek, dezenfekte işleminin ardından mühürlenen araçlar tekrar kullanıcının hizmetine sunulacak.