Turizmde Türkiye'nin Yönü Tartışılacak

İYİ Parti tarafından gerçekleştirilen Güçlü Türkiye Buluşmaları’nın turizm ayağı, Antalya’da gerçekleştirilecek. “Turizm’de Türkiye’nin Yönü” adlı panelde İYİ Parti Kalkınma Politikaları Turizmden Sorumlu Başkan Yardımcısı Bodrumlu Mehmet Tosun da bir konuşma yaparak İYİ Parti'nin turizm vizyonunu açıklayacak. 

Turizmde Türkiye'nin Yönü Tartışılacak
İYİ Parti Kalkınma Politikaları Turizmden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mehmet Tosun

22 Şubat Cumartesi günü Antalya Su Hotel’de gerçekleştirilecek ve çok sayıda sektör temsilcisinin katılacağı panele programı uygun olması halinde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de katılacak. Turizm sorunlarının tartışılacağı panelde İYİ Parti’nin turizm politikaları da ele alınacak. 

2009 Skall Başkanı Hülya Aslantaş’ın yöneteceği panelde; Eski Kültür ve Turizm Bakanı Bahattin Yücel, Turizmci Tavit Köletavitoğlu ve geçen Ağustos ayındaki kongreden sonra İYİ Parti Kalkınma Politikaları Turizmden Sorumlu Başkan Yardımcısı görevine atanan Mehmet Tosun konuşmacı olacak. Panel öncesi Kent Haber’e konuşan Mehmet Tosun, şunları dile getirdi:

“Öncelikle Kent TV vasıtasıyla vatandaşlarımıza saygı ve sevgilerimi sunuyorum. İYİ Parti Genel Merkezi’nde Ağustos kongresinden sonra, Kalkınma Politikaları Başkanlığı Turizmden Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini yapmaktayım. O günden bugüne bağlı bulunduğumuz başkanlık bünyesinde turizm sektörünün sorunlarını yerinde incelemek, sektörle iç içe olmak, sorunları tespit etmek adına çalışıyoruz. Ülkemizdeki turizm bölgelerini turizm geliştirme kurulu üyelerimizle gezerek, geçen 6-7 aylık süre içerisinde sorunları tek tek tespit ettik, üzerinde çalışmalar yaptık. 22 Şubat Cumartesi günü saat 13.30’da Antalya Konyaaltı’nda geniş katılımlı bir turizm paneli düzenliyoruz. Esasında biz parti olarak, Kalkınma Politikaları Başkanlığı olarak ülkemizin kalkınmasında önemli gördüğümüz sektörlerle ilgili Türkiye Buluşmaları adı altında uzunca süreden bu yana çalışma yapıyoruz. Bunların turizm ayağını, turizm sektörümüzün başkenti Antalya ilimizde hafta sonu gerçekleştirecek olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Panelimize ülke genelinden turizm sektörümüzün temsilcileri katılacak."

Panelde birbirinden değerli konuşmacılar olacağına dikkati çeken Tosun, sözlerine şöyle devam etti:

“2009 yılında Dünya Skall başkanlığını yapmış Hülya Aslantaş panelimizin moderatörlüğünü yürütecek. Konuşmacılarımızdan bir tanesi önceki dönemlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı görevi yapmış olan Bahattin Yücel. Turizm sektörünün duayenlerinden, sektörle iç içe bir isim Tavit Köletavitoğlu da konuşmacı olarak katılacak. Parti adına da şahsım İYİ Parti’nin Turizm Politikaları Taslağı’nı orada anlatacağız ve sektörle birlikte tartıştıktan sonra iktidar hedefleyen bir parti olarak turizmle ilgili politikalarımızı netleştirmeye çalışacağız. Biz turizm sektörünü çok önemli görüyoruz. Sanayi ve teknoloji yatırımı noktasında maalesef ülke olarak geri planda kalmış durumdayız. En önemli ekonomik sektörümüz neredeyse turizm sektörü. 2019 verilerine de baktığımız zaman 52 milyona yakın turist ağırlamışız ve 34,5 milyar Dolar da gelir elde etmişiz. Dünya sıralamasında da en çok turist çeken 6’ncı ülke konumundayız. Bunlar çok sevindirici gelişmeler. Biz de ekonomik olarak önemli gördüğümüz bu sektörle ilgili ciddi çalışmalar içerisindeyiz." 

Turizmciyi önemsediklerinin altını çizen Mehmet Tosun, turizm sektörünün çok ciddi sorunları olduğuna işaret ederek konuşmasına şöyle devam etti:

“Turizmciler merkezi hükümet tarafından yeterince sahiplenilmediklerini düşünüyorlar. Ardı ardına çıkan vergilerden ciddi rahatsızlıklar var. Kendilerinin sektörün yönetiminde söz sahibi olmadıklarından şikayetçiler. İnşallah bunların hepsini Antalya’da tartışacağız. Çünkü ülkemiz binlerce yıllık tarihi ve kültürel değerlere sahip. Turizm üzerinde çalışır, yeni destinasyonlar üretirsek ve sektörü Dünya ile de rekabet edebilecek şekilde hazırlarsak, ben turizmin önümüzdeki yıllarda yine ülkemizin en önemli ekonomik sektörü ve gelir kaynağı olmaya devam edeceğini düşünüyorum. Bununla birlikte de biz parti olarak, ülke yönetiminde ‘Yurtta Barış Dünya’da Barış’ ilkesiyle ülkemizdeki barış ve demokrasi ortamını sürdürülebilir kılarak turizm sektörünün bölgedeki gelişmelerden, ülkemizdeki gelişmelerden etkilenmeden gelir artışıyla devam etmesini arzuluyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Turizmcilerimiz şundan emin olsunlar; İYİ Parti bu konuda çalışıyor. Her alanda çalıştığı gibi turizm sektörüyle de ülkeyi nasıl yöneteceğine dair, politikaları nasıl şekillendireceğine dair ciddi bir çalışma içerisinde. Bu çalışmalarımızı da inşallah bu haftasonu görücüye çıkaracağız. Genel Merkezimiz ve Antalya İl Başkanlığımız el ele güzel bir panel gerçekleştireceğiz. Bu panelimizin turizm sektörüne hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.