TÜRSAB'da Bölünme Endişesi...

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Bodrum Bölge Temsil Kurulu Başkanı Yüksel Aslan, birlik kanununu değiştirmek için hazırlanan taslak hakkında konuştu. Yasada değişikliğin gerekli olduğunu vurgulayan Aslan, bölünmeye ise karşı olduklarını söyledi.

TÜRSAB'da Bölünme Endişesi...

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un, 1618 sayılı Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Kanununu değiştirmek için hazırladığı taslak, tartışmaları da beraberinde getirdi. Yasanın amacının tekelin ortadan kaldırılması olduğunu ifade eden Bakan Ersoy, “1618 sayılı yasada değişikliğe gidiyoruz. Çağın gerisinde kalmış bir yasa. Bununla ilgili detaylı yasa çalışmasına başladık. İlgili kurum görüşlerini de almaya başladık. Bunu da en kısa sürede Meclis’e göndererek yasalaşmasını sağlayacağız.” diye konuştu.

TÜRSAB Bodrum Bölge Temsil Kurulu Başkanı Yüksel Aslan, konu ile ilgili Kent Haber’in sorularını yanıtladı. Aslan, şunları dile getirdi. 

“Bu değişikliklerle ilgili bakanlık tarafından yayımlanan veya bize ulaşan bir taslak veya bir metin yok. Galiba diğer bakanlıklara taslak gönderilmiş. Oralardan duyulduğu kadarıyla TÜRSAB üyelerinin ayrı kollara bölüşülmesi diye bir konu var. Örnek veriyorum, sağlık turizmi yapanların bir birlik olması, tur operatörlerinin bir birlik olması gibi bir bölünmeden bahsediliyor. Bizim öyle bir talebimiz olmadı. TÜRSAB yasasında değişikliğin olması gerektiğini biz yıllardan beri söylüyoruz, talep de ediyoruz ama 50 yıldan beri var olan bir birliği bölünmesine hacet değil. Böyle görüyoruz.”

1972’de yazılan eski yasanın değişmesi gerektiğini yineleyen Aslan, “Bu yasa yönetmelik değişiklikleriyle her dönemde uygun hale getirilmeye çalışılıyor. Tur operatörlerini seyahat acentalarından ayrılması gerektiğini ben de doğru buluyorum. Tur operatörünün bir teminatının olması gerektiğinin, tüketiciyi koruyucu teminatının olması gerektiğine inanıyorum. Fakat sağlık turizmi yapan, hac turizmi yapan, incoming yapanların hepsinin ayrı ayrı böldüğümüz zaman o zaten birlik olmuyor. Bu birlik 50 yıldır var ve iyi bir şekilde ilerliyor. Yasa üzerinde yapılması gereken noktalar illa ki bölünmeyi gerektireceğine inanmıyorum ama yasada değişikliklerin olması gerektiğine inanıyorum.” dedi. 

Olası bölünmelerin Bodrum’a etkisinin nasıl olacağından da bahseden Aslan, “Biz Bodrum’da 300 acenteyiz. Bizim aramızda herhangi bir sorun yok. Bizim Bodrum özelinde bölünmeye ihtiyacımız yok ama genel olarak baktığınız zaman caydırıcılık ve kaçağın önlenmesi için değişikliğin ihtiyaç olduğunu söylüyoruz. Ama yeni yasada istenen elimize gelmeden ‘ben buna karşıyım’ demem de doğru olmaz. Fakat bizim fikrimizi sorarlarsa biz de fikrimizi söyleriz. Ama bugüne kadar bize fikrimizi soran kimse olmadı. Soran olmadığı zaman da kendi kendimize fikir sahibi olmamız dedikodudan öteye gitmiyor.” ifadelerini kullandı.