TUZLA SULAK ALANINDA DOĞA KATLEDİLİYOR!

Milas ilçesi sınırlarında bulunan ancak ismi Bodrum ve flamingolar ile özdeşleşen...

TUZLA SULAK ALANINDA DOĞA KATLEDİLİYOR!
Milas ilçesi sınırlarında bulunan ancak ismi Bodrum ve flamingolar ile özdeşleşen Tuzla Sulak alanında doğa katliamı yapılıyor.

Yapılmak istenen balık çiftlikleri nedeniyle bölgeye onlarca kamyon hafriyat döküldüğü görülürken, ayrıca birinci derece SİT alanı olduğu öğrenilen bölgede inşaat çalışmalarının da yapıldığı gözlerden kaçmıyor. Kış aylarında başta flamingolar olmak üzere bölgeye gelen göçmen kuşları görmek ve fotoğraflamak için birçok kişinin ziyaret ettiği Tuzla Sulak Alanı yok olma tehdidiyle karşı karşıya.

Özellikle kış aylarında kuş cennetine dönen Tuzla Sulak alanında yaşanan tahribatın sulak alana büyük zarar verdiğini ve bölgede doğa katliamı yaşandığını belirten Boğaziçi muhtarı İbrahim Köksal şunları söyledi;

“Bu katliamı aslında Ankara’da oturan üst düzey bürokrat arkadaşlarımızın, bende Ankara’da üst düzey bürokratlıktan emekliyim. Masa başında bu bölgenin durumunu bilmeden verdikleri onay, zamanında İtalyan şirketine vermişler görüyorsunuz sulak alanı perişan etmiş kanallar açmışlar ve diğer arkadaşa da balık üretimi için izin vermişler. Tabi bu olay doğal alanı, sulak alanı tahrip ediyor. Buna benzer uygulamalar, yörenin belediyeleri ile, valilikleri ile işbirliği içinde yapmaları daha iyi olur. Bu bölgenin asıl sorunlarından biri Mazı Çayı, bu bölgenin kirliliğine neden olan ve Kılıç Balıkçılık'tan gelen bir çay var ikisi de zehirli atıkla dolu. Bizim bu sevdiğimiz kuş cennetinde, Afrika’da binlerce dolar verilip izlemeye gidilen kuşları burada seyrediyorduk. Şimdi bu olay onların ölümüne sebep oluyor. Çevre katliamına vahşetine neden oluyor. Bir an önce önlem alınması lazım daha henüz bitmiş değil. Büyükşehir belediye başkanımız sayın Osman Gürün bey buranın su ve kanalizasyon sorununun, kuş cennetinin sorunu için bu önemli konuya parmak bastı. Bu sezonda projeler hazırlandı ve inşallah bitecek. Bu çevrenin temizlenmesi için en önemli girişimlerden biridir bu yüzde kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

Bodrum’a 18 kilometre uzaklıkta bulunan ve 2004 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından koruma altına alınan Metruk Tuzlası Sulak Alanında Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4’üncü Bölge Müdürlüğü yetkilileri de gelen şikayetler üzerine bölgede incelemelerde bulunuyor.

Muhabir: Mehmet Can Meral