Ukraynalı Ressamın Sergisi Açıldı

Ukraynalı Ressam Olha Dovhan Levystka’nın “Ukrayna Manzaraları” isimli resim sergisi, Oasis’te açıldı.

Ukraynalı Ressamın Sergisi Açıldı

Bodrum'da yaşamını sürdüren sanatçının, Oasis Sümbül Sokak’ta sanatseverlerin beğenisine sunulan sergisinin açılışına Bodrum Ukraynalılar Dernek Başkanı İrina Demiroğlu ile Ukraynalı Ressam Olha Dovhan Levystka’nın yakınları ve dostları katıldı. Sanatçının, ana vatanının doğal güzelliklerini resmettiği sergisi, ziyaretçilerin beğenisini topladı. 

Ukrayna’nın Lviv kentinde dünyaya gelen Levystka, serginin açılışında Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi;

“2013 yılından bu yana resim yapıyorum. 3’ü Türkiye’de toplam 8 solo sergi açtım. Bu sergim de Bodrum’daki ilk sergim. Ukrayna’dan ayrıldıktan sonra ülkemi çok özlemeye başladım. Burada çok fazla Ukraynalı ile tanıştım. Onların da Ukrayna ile ilgili hikayelerini ve köylerini dinledim. Türkiye’yi çok seviyoruz, burada her türlü imkan var ama yine de vatanımızı özlüyoruz. Resim yaparken de stresimi azaltmaya çalışıyorum. Ukrayna’nın doğal güzelliklerini, resmetmeye çalışıyorum. Çalışmalarında yeşil rengi kullanıyorum. Çünkü Ukrayna, yıl boyu yemyeşil. Bu yeşili özlüyoruz.”

Çalışmalarını genellikle suluboya ile yaptığını dile getiren Olha Dovhan Levystka, zaman zaman tuval üzerine akrilik boya ve dijital tekniklerle soyut eserler de resmettiğini dile getirdi. 

Sanatçının 38 eserinin bulunduğu sergi, 22 Ağustos tarihine kadar ziyaret edilebilir. 

Muhabir; Hamdi Yörür