Valilikten Çok Sayıda Firmaya Ek Süre

Bodrum’da 15 Mayıs itibariyle başlayan inşaat yasakları, firmalara verilen özel izinlerle uzatılıyor. Valilik tarafından şimdiye kadar çok sayıda projeye 15 Haziran'a kadar inşaat faaliyetine devam izni verildi.

Valilikten Çok Sayıda Firmaya Ek Süre

Sezonun başlamasıyla turizm faaliyetlerinin yoğunlaştığı Muğla’da, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın genelgesiyle uygulanan ve ağır iş makineleriyle yürütülen inşaat çalışmalarının yapılmamasına yönelik yasak 15 Mayıs’ta başladı. Muğla İl Kütür ve Turizm Müdürlüğü Yatırım ve İşletmeler Şube Müdürlüğü’nün yazısı gereği, inşaatlarda gürültü, çirkin görünüm, çevreyi kirletme gibi olumsuz etkisi olan ağır nakliyat, hafriyat ve harçlı inşaat faaliyetleri yasaklandı. 

Bu doğrultuda çalışmalarına başlayan Bodrum Belediyesi Zabıta ekipleri, tespitler sonucu uygunsuz çalışma yapan ve inşaat genelgesine uymayan 293 firmaya işlem yaparken, Kabahatler Kanununa istinaden para cezası uyguladı. 

Bir yandan inşaat yasakları ile mücadele sürerken bir yandan da bazı projelere inşaat yapabilmek için özel izinler verildi. Muğla Valiliği tarafından Gündoğan, Gümüşlük, Mumcular, Torba, Çiftlik ve Geriş Mahallesi’ndeki bazı şantiyelerde firmaların yaptığı süre uzatım talebi başvuruları incelenerek, 15 Haziran tarihinde kadar süre uzatımı verildi. 

Bodrum Turizm Danışma Bürosu tarafından düzenlenip Vali Yardımcısı imzasıyla verilen izinde “Yapılması düşünülen inşaat faaliyetinin sadece can ve mal güvenliği için tehlike arz eden kısımların güvenlik nedeniyle tamamlanması, ses, görüntü ve çevre kirliliği oluşmaması için azami dikkat gösterilmesi, çalışmanın saat 09.00 ile akşam 18.00 saatleri arasında yapılması, pazar günü çalışma yapılmaması, herhangi bir şikayete mahal verilmemesi, ağır kamyon veya beton mikserlerinin turizm alanından geçirilmemesi, şikayet olması halinde faaliyetin derhal durdurulacağının bilinmesi ve 15 Haziran 2023 tarihine kadar tamamlanması şartları ile uygun görülmektedir.” ibaresi yer alıyor.