Ya Geri Dönersiniz, Ya da Ölürsünüz!

Avrupa'ya geçmek için Bodrum'dan Ege Denizi'ne açılan bir grup düzensiz göçmenin Yunan Sahil Güvenlik unsurlarınca zor kullanılarak engellenmesi, gazeteciler tarafından görüntülendi.

Ya Geri Dönersiniz, Ya da Ölürsünüz!

(AA) - Türkiye'nin mülteciler ve düzensiz göçmenlere uyguladığı geçiş kurallarını değiştirdiğini açıklamasının ardından Avrupa'ya gitmek için Turgutreis Mahallesi Akyarlar sahilinden iki lastik botla denize açılan Güney Afrika, İran ve Suriye uyruklu yaklaşık 40 düzensiz göçmen, Yunan kara sularına girdiklerinde Yunan Sahil Güvenlik ekiplerinin engellemesiyle karşılaştı.

Yunun Sahil Güvenliğinin, aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu düzensiz göçmenlere müdahalesi kıyıdaki gazeteciler tarafından görüntülendi. Yunan Sahil Güvenliği, botun etrafında dönerek oluşturdukları dalgayla düzensiz göçmenlere zor anlar yaşattı. Yaklaşık yarım saat süren müdahalenin ardından botun batma ihtimaline karşı düzensiz göçmenler, Akyarlar sahiline geri döndü. 

Kıyıya çıkan düzensiz göçmenlerden bazıları panikle lastik botun motorunu açık bırakıp, sırt çantalarını ve ayakkabılarını da sahilde bırakarak bölgeden ayrıldı. 

"Ya Türkiye'ye dönersiniz ya da sizi öldürürüz!"

Düzensiz göçmenlerden birisi gazetecilere, Yunan Sahil Güvenlik görevlilerinin havaya birkaç kez ateş açtıktan sonra kendilerine "Ya Türkiye'ye dönersiniz ya da sizi öldürürüz" dediğini söyledi. Daha sonra etraflarında hızla dönen ve yanlarından süratle geçen geminin dalgalar oluşturduğunu anlatan düzensiz göçmen, "Dalgalarla bottaki herkes ıslandı. Az kalsın hepimiz düşüyorduk. Allah Türkiye'den razı olsun. Türkiye devleti çok iyi. Allah büyüktür, bize yardımcı olur" diye konuştu.

 

Muhabir: Ali Ballı