Yalıkavak’tan Federasyona Sert Tepki

Türkiye Kupası yarı finalinde Kastamonu Belediye GSK'na 30–27 yenilen Yalıkavakspor Türkiye Kupası’ndan elendi. Maç sonrası kulüpten yapılan açıklamada federasyona ve hakem hatalarına sert tepki gösterildi.

Yalıkavak’tan Federasyona Sert Tepki

Temsilcimiz Yalıkavakspor, Türkiye Kupası yarı finalinde Kastamonu Belediye GSK ile Türkiye Hentbol Federasyonu Spor Salonu’nda karşı karşıya geldi.

İlk yarıyı Yalıkavak 13-14 önde kapatırken, maçı Kastamonu Belediyespor 30-27’lik skorla kazandı. Maçın ilk yarı skorunu sosyal medyadan paylaşan Yalıkavak, maç sonucunu paylaşmadı. ‘Skor paylaşmıyoruz’ ifadelerine yer verdi.

Yalıkavaklı bazı yöneticiler maç sonrası şeref tribününe sözlü tepkide bulundu. Şeref tribününde Türkiye Hentbol Federasyonu Başkanı Uğur Kılıç’ın yanı sıra Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı ve AK Parti Milletvekili, eski TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü yer alıyordu.

Yalıkavak’ın maç sonu paylaşımında; “Hakem Federasyonu ve hakem heyetine tepki olarak skor paylaşmıyoruz!’ ifadeleri kullanıldı.

Maç sonu kulübün sosyal medya hesabından yönetim kurulu adına yapılan açıklamada hakem hatalarına da tepki gösterilerek şu ifadelere yer verildi:

“Kamuoyuna Duyurudur

Türkiye Kupası dörtlü final maçında karşılaştığımız Kastamonu Belediyesi Gençlik Spor Kulübü ile oynadığımız yarı final maçında sahada hakemler tarafından verilen taraflı yönetim sonucu yönetim kurulu olarak kamuoyunu bilgilendirme gereği duyduk. Türkiye Hentbol Federasyonunun aşağıdaki gerekçelerden dolayı tarafsızlığını yitirdiğini düşünüyoruz. Milli Takım kamp sorumlusu, bir kulüp yöneticisi ve aynı zamanda menajeri olmamalı. Türkiye ve Avrupa'da yüzlerce hoca varken milli takımın başına bir kulübün sezon sonuna kadar sözleşmeli hocasının geçmesi, sözleşme şartlarının bir kulüp tarafından sağlandığı kuşkusu oluşturmamalı. 

Mevzuatta açıkça belirtilmesine rağmen bir kulüp başkanının federasyonda yönetim kurulu üyesi olup kadın milli takım sorumlusu olmamalı. Hentbol camiasının yaşayarak şahitlik ettiği buna benzer onlarca başlık ekleyebiliriz. Türk Hentbolunun ayağa kalkması için tarafsız Federasyona, tarafsız hakemlere ve en önemlisi de emeğe saygı gösteren bir anlayışa sahip olunması gerekmektedir. 

Rakipleri güçsüzleştirerek kendin güçlenemezsin. Maçlar kazanılır veya kaybedilir çok önemli değil, ama bizi üzen tek şey emeğimizin çalınmasıdır. Bugün TRT Spor Yıldız kanalından canlı yayınlanan maçta taraflı yapılan hataların neler olduğunu; hentbola gönül veren tüm taraftar ve yöneticilerin tekrarını izleyerek, alın teri hırsızlığına son vermek adına hentbol camiasını birlik olup destek göstermeye davet ediyoruz. Tek Takımla Hentbol Oynanmaz.”