Yazlıkçılar Bu Yıl Geri Dönmüyor!

Koronavirüs (kovid-19) vaka sayılarının çok olduğu büyükşehirlerden Bodrum’a gelen yazlıkçıların birçoğu ilçeye yerleşti. 2’nci konutları Bodrum’da olan özellikle İstanbul, Ankara ve Bursalı yazlıkçılarla ilçenin kış nüfusunun yaklaşık 400 bin civarında olması bekleniyor. Son bir yılda neredeyse 2 katına çıkan nüfus nedeniyle ilçede trafik ve alt yapı sorunları daha da artmaya başlarken, Bodrum Türkiye’de bulunan birçok İlin nüfusunu da geride bırakmış oldu.

Yazlıkçılar Bu Yıl Geri Dönmüyor!

Koronavirüs salgının ardından Bodrum’da 2’nci konutları olan yazlıkçılar ilçeye akın etmeye başlamıştı. Mart ayında gelmeye başlayan yazlıkçılarla beraber resmi rakamlara göre 175 bin nüfusa sahip Bodrum’un yeni yerleşik nüfusu yaklaşık 400 bin oldu. 

KIŞ NÜFUSU 400 BİNE ULAŞTI

İlkbahar aylarında Bodrum’a gelen yazlıkçılar sonbahar olmasına rağmen Bodrum’u terk etmedi. Trafik yoğunluğu ve sahillerdeki insan yoğunluğu da geçen yıl eylül ayına göre gözle görülür şekilde daha fazla. Mart ayından itibaren gelmeye başlayan birçok yazlıkçının ise salgın bitene kadar Bodrum’daki evlerinde yaşayacakları öğrenildi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da, konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Yaz sezonunda salgından fazla etkilenmediklerini ifade eden Başkan Aras, şöyle devam etti:

“Yaz sezonunu çok iyi bir şekilde geçirdik. Türkiye’nin birçok yerinde vakalar artarken Bodrum’da vaka ya hiç olmadı bazen de sabit kaldı. Bundan sonra da gerekli önlemleri alarak Bodrum’un güvenli bir kent olarak kalmasını sağlamaya çalışıyoruz. Özellikle son dönemde yaz dönemiyle de birlikte artan nüfusa göre yaptığımız denetimlerde sosyal mesafe kuralları, maske ve hijyen kurallarının hepsi bizim gözetimimiz altında tutuldu. Plajlarda, Pazar yerlerinde, sosyal alanlarda, işletmelerde büyük çaplı denetimler yaptık. Bulaşma riskini önlemek için bizim üzerimize düşen önlemleri aldık.”

“2 KAT BİR NÜFUSLA KARŞI KARŞIYA KALACAĞIZ”

Aras, Bodrum’da kış nüfusunun 2 katına çıkacağını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uzaktan eğitiminde şu anda gündemde olmasıyla beraber Bodrum’a gelen nüfusun çok fazla da gitmeyeceği tahmin ediyoruz. 2’nci konut sahiplerinin ana kentlere dönmeyip Bodrum’da kalmaya devam edeceklerini görüyoruz. Bizim araştırmalarımıza göre, 2’inci konut sahiplerinin geri dönmemesiyle birlikte oluşacak nüfus 350 ila 400 bine çıkıyor. Biz normalde 176 bin 500 nüfusa hitap ediyoruz. Şu anda görünen o ki 2 kat bir nüfusla karşı karşıya kalacağız kış boyunca. Bunun için tabi ki önlemlerimizi alacağız.”

“BODRUM’U SEVENLER İKAMETLERİNİ BODRUM’A ALSINLAR”

Kışın da ilçede yaşayacak vatandaşların ikametlerini Bodrum’a aldırmalarını bir kez daha rica eden Aras, şu ifadeleri kullandı:

“Yazlık beldelerin kış nüfusuna göre ödeneklerini aldıklarını, devletten gelen payın nüfusa göre olduğunu değerlendirirseniz, 176 bin 500 nüfusa göre alınan bu payların 400 bin nüfusa göre harcanacağı da burada bir gerçektir. Bunun için ya ekstra desteklenmemiz lazım, ya da Bodrum’da yaşayacak 176 bin dışındaki vatandaşlarımız da Bodrum’a kayıt olmaları gerektiğini düşünüyorum. ‘Bodrum’u seviyorsan Bodrumlu ol’ diye her mecrada söylüyoruz. Buraya kayıt olmalarını istememizin sebebi ise gerçek nüfusumuzu yansıtabilirsek Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK’e göre bizim genel bütçeden alacağımız pay artacaktır.”

“BÜYÜK FİRMALAR KAYITLARINI BODRUM’A ALDIRSIN”

Büyük firmaların da Bodrum’da sadece şubeleri olduğunu ve bunun Bodrum ekonomisini olumsuz etkilediğini sözlerine ekleyen Ahmet Aras, firmalara da şu çağrıyı yaptı:

“Bodrum, çok önemli bir turizm merkezi ve aynı zamanda çok büyük bir ekonominin de döndüğü bir alan. Burada faaliyet gösteren şirketlerin birçoğunun merkezi büyükşehirlerde, İstanbul ve Ankara’da. Hep burada şube olarak faaliyet gösteriyorlar. Büyük oteller, yatırımcılar ve inşaat firmaları bu şekilde. Burada kayıtlı olan şirketler de var ama bunun önemli bir kısmı ana kentlerde. O firmaların da burada Ticaret Odasına kayıt yaptırmaları, vergilerini burada ödemeleri burada kazandıkları gelirden Bodrum’a da pay bırakmaları doğru olur diye düşünüyorum” dedi.

Öte yandan yeni yerleşik nüfusu 400 bine yaklaşan Bodrum Türkiye’de bulunan birçok ilin nüfusunu da geride bırakmış oldu.