YÜK GEMİSİ ÇARPTI, KAFESLER PATLADI!

Bodrum’da bir yük gemisi, geçen hafta balık çiftliklerine çarptı. Çarpmanın ardından...

YÜK GEMİSİ ÇARPTI, KAFESLER PATLADI!
Bodrum’da bir yük gemisi, geçen hafta balık çiftliklerine çarptı. Çarpmanın ardından kafesten kaçan çipura ve levreklerin yakalanması için çalışma başlatıldı.

Olay geçtiğimiz hafta Gündoğan Mahallesi açıklarında yaşandı. Bölgede su ürünleri yetiştiriciliği yapan bir firmaya ait çiftliğin iki balık kafesine, Güllük istikametine seyreden bir yük gemisi çarptı. Çarpmanın ardından içerisinde levrek ve çipura cinsi balıkların olduğu kafes hasar görürken, kafesteki binlerce balık kaçtı. Firari çipura ve levreklerin yakalanması için çalışma başlatıldı.

Çalışmalarda son sistem üç gırgırla 80'e yakın balıkçının ışıklı arama yapacağı, ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğüne bağlı teknik personelin de gırgırlarda görev alacağı öğrenildi.

Kafeslerden kaçan balıkların sayısını bilmediklerini fakat yüz binleri aştığının söylendiğini anlatan Mehmet Reis Balıkçılık'a ait gırgır teknesinin sahibi İsmail Atıcı, üç gırgırla 80 kişilik ekiple arama çalışması yapacaklarını dile getirdi. Gerekli izinlerin alındığını da sözlerine ekleyen Atıcı, “Bu olaydan sonra da çiftliklere 750 metre ekseninde başka teknelere av yasağı konduğunu duyduk. Biz bu aşamada izinli olduğumuz için lambayla arama yapacağız. Bu nedenle kafeslere daha çok yaklaşabileceğiz. Kaçan balıkların bölgede olup olmadığını da belirleyeceğiz" diye konuştu.