1 Milyon Dolarlık Banknot Yakalandı!

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde, ABD Merkez Bankası tarafından koleksiyon amacıyla sınırlı sayıda bastırılan paralardan olduğu tahmin edilen 1 milyon dolarlık banknot ve sertifikası ele geçirildi. 1 Milyon Dolarlık bankonotlardan biri de 2013 yılında Milas'ta yakalanmıştı.

1 Milyon Dolarlık Banknot Yakalandı!

İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şubesi ile İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, elde ettikleri bir istihbarat üzerine Çobanköy mevkisinde bir otomobili durdurdu.
Otomobildekilerden birinin üst aramasında, ABD Merkez Bankası tarafından bastırılarak bazı ABD'li iş adamlarına koleksiyon amacıyla verildiği anlaşılan 1 milyon dolarlık banknotlardan biri ile bu paraya ait hazırlanmış özel sertifika bulundu. Ele geçirilen banknot ve belgenin, gerçek olup olmadığının tespiti için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına gönderileceği bildirildi. Gözaltına alınan M.Ş, Ş.G. ve Z.B'nin jandarmadaki işlemleri sürüyor.

MİLAS'TA DA YAKALANMIŞTI...

2013 yılının Nisan ayında da İl Jandarma Komutanlığı ve Milas İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, F.C. isimli bir kişinin Milas'ta, ABD'de "Milyonerler Kulübü'nün giriş bileti" olarak da bilinen, 1988 yılında sınırlı sayıda basılan 1 milyon dolarlık banknotlardan birini düşük bedelle satmak için müşteri aradığı bilgisine ulaşmıştı. Bunun üzerine bu kişinin ilçe merkezindeki evinde yapılan aramada "1 milyon dolarlık banknot" bulundu. 

Banknotun genelde koleksiyoncularda bulunduğu, ayrıca bazı kuruluşlarca bankalar arası alışverişlerde kullandığı öğrenildi.