100. Yıl Konserine Yoğun İlgi

İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçıları, Bodrum’da Cumhuriyet’in 100. kuruluş yıldönümü konseri verdi.

100. Yıl Konserine Yoğun İlgi

Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle Konacık Mahallesi’ndeki Herodot Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Puccini’den Verdi’ye, Türkülerimizden Marşlarımıza” temalı konsere ilgi yoğundu. Gecede salonun tamamına yakını doldu. 

Programda “Vatan Marşı”, “İzmir Marşı”, “Gençlik Marşı” Çökertme Türküsü”, “10. Yıl Marşı” gibi Türkü ve marşların yanı sıra Puccini, Verdi, Franz Lehar gibi sanatçıların eserlerine de yer verildi. 

Gecede yaptığı konuşmada Cumhuriyet’in önemine vurgu yapan konserin sanat koordinatörü Numan Pekdemir, şunları dile getirdi;

“Atatürk’ün hedef gösterdiği çağdaş ve uygar ülke olma yolunda laik, demokratik bir toplum olarak Cumhuriyet bize ulus olma bilincini kazandırmıştır. Bugün Türkiye İslam dünyasında laiklik ve demokrasi ile idare edilen tek ve çağdaş bir ülkedir ve hep böyle devam edecektir. Zaten bunun için sanat kurumları vardır ve Atatürk’ün sanatçıları vardır. Son kutlamalarda gördük ki Türk Milleti Cumhuriyet’e sıkı sıkı bağlanmıştır. Bize düşen görev, Atatürk’ün mirası olan bilimsel ve akıcı yoldan asla ayrılmamaktır.”