100. Yıla Özel 2 Seyir Yapacaklar

Deniz tutkunu kadınların bir araya geldiği “Deniz Tutkusu Seyirde” ekibi, Cumhuriyet’in 100. yılı sebebiyle 2 ayrı seyir yapacak.

100. Yıla Özel 2 Seyir Yapacaklar

Bodrum’da denize ve yelkene gönül veren kadınların bir araya geldiği “Deniz Tutkusu Seyirde” ekibi, ilk seyrini 2017 yılında Adriyatik Denizi’ne yapmıştı. Denizci kadınlar daha sonraki yıllarda Bodrum’dan yaptıkları seyirlerde, Türkiye kıyılarını boydan boya gezdiler. 

Ekip, Cumhuriyet’in 100. yılında da yeni seyirlere devam edecek. 19 Mayıs günü Bodrum’dan başlayacak bu yolculuk, Ege Denizi, Marmara Denizi ve Karadeniz’in batı kısmını içeren rotada gerçekleştirilecek. Bin 394 deniz mili olarak hesaplanan seyir, Temmuz 2023'de Bodrum’da bitecek.

Bodrumlu yelkenci kadınlar, 18 Ağustos 2023 Bodrum’dan yeniden yelken açıp bu kez Ege Denizi ve Akdeniz rotasından Kıbrıs’a ulaşacak. Yaklaşık 873 deniz mili olarak hesaplanan yolculuk, yine Bodrum’da sona erecek. Bu yolculukta kadınlara “Deniz Tutkusu Seyirde” projesi ile burs verilen kız öğrenciler de eşlik edecek. 

Tutkumm Teknesi Kaptanlarından Neşe Hasipek, planlanan seyirler ile ilgili yaptığı açıklamada şunları dile getirdi;

“Bu sene Cumhuriyet’in 100. yılı. Biz de Türk Kadının 100. Yıl Cumhuriyet Seyirler adı altında bir seyir planladık. Bütün denizlerde olmayı hedefliyoruz. 19 Mayıs’ta Bodrum’dan hareket edeceğiz ve İstanbul, daha sonra Karadeniz’e çıkıyoruz. Karadeniz’in batısını tamamen bitirdik. Hopa’dan İskenderun’a kadar bütün kıyıları dolaşmış olduk. Bu sefer de Karadeniz’in batısına gideceğiz. Batısından aşağı inerek Saros Körfezi’ne çıkacağız ve 1 Temmuz’da Bodrum’dayız. Bu birinci etap seyrimiz. Yaklaşık bin 400 mil yapıyor. İkinci seyrimize Ağustos’ta başlıyoruz. Yine Bodrum’dan 18 Ağustos gibi çıkacağız yola. 30 Ağustos’ta Kıbrıs’ta olmayı planlıyoruz. 30 Ağustos kutlamalarını orada yaparak 1 Eylül Barış Günü’nde de Kıbrıs’ta olacağız ve dönüşe geçeceğiz. 12 Eylül’de de Bodrum’dayız. Böylece bütün denizlerimizde olmuş oluyoruz.”

Üniversiteli öğrencileri seyir boyunca teknelerinde ağırlayacaklarını söyleyen Hasipek, “Bizim 5 yıldır yürüttüğümüz bir projemiz var. Üniversitede okuyan kız öğrencilerimizi teknemizde ağırlıyoruz. 5 yılda yaklaşık 66 tane öğrencimiz oldu. Onları bu uzun seyirlere dahil ediyoruz. İkişer öğrenci alacağız. Ceyda ve ben varız. Katılan ekip arkadaşlarımız olacak. İki de öğrenci alıyoruz. Yaklaşık 8 kişi gibi ortalama. Kimisi bir noktada iniyor. Sonra diğer noktada biniyor. Böyle seyir boyunca sadece Ceyda ile ben bütün seyri tamamlayacağız. Diğer arkadaşlarımız ve öğrencilerimiz uygun oldukları tarihlerde inip uygun oldukları tarihlerde binecekler. İnerek binerek bütün seyirleri dolu dolu geçireceğimizi düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı

Tekne kaptanlarından Ceyda Güleçyüz ise “Seyirleri heyecanla bekliyoruz. Her seyirde ayrı heyecanlanıyoruz. Bu seyirde üniversiteli öğrencilerimiz ekip arkadaşlarımız olacaklar. Bunun için de ayrı bir heyecan duyuyorum.” dedi. 

Sert havalardan korkmadıklarını da söyleyen Güleçyüz, “Neşe Kaptanımız sağ olsun sürekli hava raporlarına bakıyor. Bizi riske atacak seyir yaptırmamaya çalışıyor. Ama biz sert havalardan korkmuyoruz.” şeklinde konuştu.

Muhabir: Hamdi Yörür