11. YATAĞAN DEVE GÜREŞİ FESTİVALİ...

11.Geleneksel Yatağan Deve Güreşleri festivali düzenlendi. Yatağan'da düzenlenen...

11. YATAĞAN DEVE GÜREŞİ FESTİVALİ...
11.Geleneksel Yatağan Deve Güreşleri festivali düzenlendi.

Yatağan'da düzenlenen festivale, CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce, Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, CHP Muğla Milletvekilleri Fevzi Topuz, Dr. Ali Aslan, Prof.Gürol Ergin, MHP Muğla Milletvekili Prof.Metin Ergun, İl Genel Meclisi Başkanı Zeki Köylü, Mükerrem Uyar, Şükrü Şehir, Cesur Öncel, CHP Bodrum İlçe Başkanı Durmuş Ali Öztürk, Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, Milletvekili aday adayları Hüseyin Anıl, Dr.Kerim Cangır, Emrah Doğu, Akın Üstündağ, Mustafa Öztürk, Fahrettin Üstün, Muammer Bahçeli'nin yanı sıra birçok ilçenin parti ve belediye başkanları ile yaklaşık 20 bin kişi katıldı.

Egenin hemen hemen her bölgesinden güreşe katılan develer kıyasıya mücadele ettiler. Güreşler centilmence ve olaysız olarak tamamlandı. Güreşlerden yaklaşık 60 bin lira gelir elde edildiği bildirildi.

Oldukça geniş bir alanda düzenlenen güreşlerde sucuk, köfte, deveci şalı (puşu), kasket başta olmak üzere hediyelik oyuncak, çay, kahve gibi akla gelebilecek her türlü ürün yüzlerce tezgahta müşterilerini bekledi.

Görüşlerini aldığımız bazı esnaf, işlerinden memnun olduğunu söylerken bazıları ise pekte memnun olmadıklarını ifade ettiler. Mumcular'da yapılan deve güreşlerinde satışlarının daha iyi olduğunu söyleyen satıcılar, tezgahların çokluğundan şikayet ettiler. Güreşlerin sonuna yaklaşıldığında sucukların kilo fiyatı 15 liradan 10 liraya kadar düşerken, 10 liraya satılan deveci şalları ise sona doğru 5 liradan alıcı aradı.

Siyasi arenaya dönüşen güreşlerde milletvekili aday adayları kulis çalışmaları yaptılar ve delege görüşmeleri gerçekleştirdiler. Aday adaylarının bazılarının masalar hazırlattığı ve delegeleri konuk ettikleri gözlendi. Bazı aday adaylarının ise kıyafetleri dikkat çekiciydi.

Geçtiğimiz hafta istifasını vererek milletvekili aday adaylığını açıklayan CHP eski İl Başkanı da deve güreşlerine uygun kıyafeti ile protokol bölümünün hemen yanında yerini aldı.

Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık'ın ev sahipliğini yaptığı deve güreşlerinde Başkanın hiç oturmadığı, herkesle ve her işle ilgilendiği görüldü. Güvenlik önlemlerinden, misafirlerin rahat ettirilmesine kadar her konuda ekibinden bilgi alan ve yönlendiren başkan, güreş izlemeye gelen başta siyasiler ve yurttaşlar tarafından takdir edildi. Başarılı bir organizasyonun mimarı olmaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Başkan Haşmet Işık "Önümüzdeki yıllarda daha da büyük ve çok daha fazla katılımlı güreşler tertip edeceğiz. On binleri inşallah, yüz binlere çıkaracağız" dedi.

CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık'ı bu deve güreşi şenliklerini geçmişten bu güne, bu günden yarına aktarılması için harcadığı çabalardan dolayı tebrik ediyorum diyerek şunları söyledi:

"Bu güne kadar develeri taşıma aracı olarak kullanırdık. İnsanlar arasında ki birlik, beraberlik ve dayanışmayı geliştirmek amacı ile develeri güreştirerek bir yarış haline gelmiştir. Şimdi ise turizmin bir parçası olarak da devam ediyor. Gerçekten özellikle Ege'de, Akdeniz'de ve Marmara bölgelerimizde bu tür etkinlikler bir festival havasına dönüşmüştür. Bu festivaller yapılırken bir amaç için yapılıyor. Örneğin, üniversite yaptırma derneğine, yerel spor kulüplerine ve bunun gibi yerlere yardım amacı ile yapılıyor. Buraya 15- 20 bin insanımız geliyor, böylece burada elde edilen gelir yararlı yerlere harcanmış oluyor. Bu kültürün yaşatılması için hep emek harcadık, harcamaya da devam edeceğiz."

Muğla İl Genel Meclisi Başkanı ve Milletvekili Aday Adayı Zeki Köylü ise,"Geçmişten bu yana gelen Yörük geleneği gerçekten bir festival havasında geçiyor. Basının da bu olayları tanıtmaktaki katkısı da çok önemlidir. 15 binden fazla insanın burada toplanıyor olması bizim kültürümüze, bizim geleneğimize sahip çıkması bu festivallerin yüzlerce yıl sonra da kutlanabileceği anlamına geliyor, bu çok sevindiricidir" dedi.

CHP Bodrum İlçe Başkanı Durmuş Ali Öztürk'te güreşi izleyenler arasındaydı Öztürk;

" Yatağan bu tür organizasyonları çok iyi yapar. Yatağan geleneklerine, kültürüne çok bağlıdır ve sahip çıkar. Ben burada aslında ev sahibiyim aynı zamanda. Ev sahibi olmaktan da çok mutluyum. Böyle muhteşem bir kalabalığı görmek, birlik, beraberlik, arkadaşlık, kaynaşma beni çok heyecanlandırıyor" diye konuştu.