15 Temmuz Etkinlikleri Kalede Yapıldı

2016 yılında, TSK içerisindeki FETÖ/PDY mensubu yapının darbe girişiminde bulunduğu kanlı kalkışmanın yıldönümünde Bodrum'da da bir anma programı düzenlendi. 251 vatandaşımızın şehit olduğu, 2500'ün üzerinde insanımızın ise yaralandığı darbe girişiminin bastırılmasının ardından 15 Temmuz, Demokrasi ve Milli Beraberlik günü olarak ülke genelinde düzenlenen programlarla kutlanıyor.

15 Temmuz Etkinlikleri Kalede Yapıldı

Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde gerçekleştirilen programa Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, İlçe Garnizon Komutanı Albay İzzet Adagideli, İlçe Emniyet Müdürü Ali Özher, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Ömer Faruk Karaşahin, Sahil Güvenlik Komutanı Binbaşı Süleyman Ercan, gaziler, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. 

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunduğu programda konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Atatürk'ün gençliğe hitap ettiği o veciz sözlerle başladığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Mustafa Kemal Atatürk'ün yıllar öncesinde öngördüğü gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin harici ve dahili birçok bedhahları olmuştur. 15 Temmuz da Cumhuriyetimize kast edenlerin sahneye koyduğu ve milletin iradesiyle püskürtülen hain girişimlerden biri olarak tarihe geçmiştir. Milletimizin birlik ve beraberliğine devletimizin bekasına  karşı gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 4 yıl geçti. 15 Temmuz gecesi Türk Milleti, hükümetin, siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşları ve tüm sivil halkı ile ortak bir duruş sergileyerek, demokrasiye şehitler vererek sahip çıktı. Bu ortak duruş, milletimizin demokrasiye inancını bir kez daha ortaya koyması bakımından çok anlamlıdır. Tarihte birçok defa olduğu gibi 15 Temmuz 2016'da yaşanan bu hain kalkışmada da Türk milleti canı ve kanı pahasına demokrasiye sahip çıkmıştır. Ulusumuz, yetkisi millete dayanmayan hiçbir gücü meşru kabul etmeyeceğini bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” düsturu, bir kez daha anlamını bulmuştur. 15 Temmuzda da milletimiz aynı ruhla devletimiz ve milletimizin bekası, birlik ve bütünlüğü uğruna canını feda etmekten çekinmemiştir."

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ise ruhu Müslüman, vücudu Türk olan bu milletin düşmanlarının hiç bitmeyeceğini, her dönemde düşmanlarını adının değişeceğini ancak emellerinin değişmeyeceğini belirterek şunları söyledi:

"Şunu rahatlıkla görebiliyoruz, aslında mesele FETÖ, PKK meselesi değildir. Bin yıldır Dünya’nın en değerli topraklarında yaşayan bizlerin, ruhu İslam olan bedeni Türklük olan bu aziz milletin bin yıldır karşılaştığı oyunlardır. Bugün adı FETÖ’dür, PKK’dır, yarın başkası olacaktır. Çanakkale'den bu yana baktığınız zaman, 'ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum' diyen bir komutan ile onun bu emrine kayıtsız şartsız itaat eden askerin ruhu ile 15 Temmuz gecesi tankın topun önüne yatan aziz milletimizin ruhu aynı ruhtur. Düşmanımız da aynıdır, o düşmana teslim olmayan milletimizin ruhu da aynıdır. Şükürler olsun 15 Temmuz’da, daha önce hiç yaşamadığımız bu hain girişimde başta Sayın Cumhurbaşkanımızın ve milletimizin cesareti, feraseti, kararlılığı, yürekliliğiyle bu hain girişim bir demokrasi zaferine dönüşmüştür. Allah bize bir daha o günleri yaşatmasın. Ama biz şunu da biliyoruz ki; bu hainler bu emellerinde asla vazgeçmeyecektir. Ama şunu da bilsinler ki; bu vatanda milyonlarca vatan evladı şehit olmaya, gazi olmaya her zaman hazırdır.”

Günün anlam ve önemine dair konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ulusa seslenişi canlı olarak yayınlandı. 

Bodrum öğretmenler korosu tarafından kahramanlık şarkılarının seslendirdiği gecede, 15 Temmuz 2016 gecesini anlatan gösterimler izlendi. Gece ilçe müftülüğü ekibinin Kuranı Kerim okuması ve duaların edilmesi ile sona erdi.