Bodrum Kalesi’nde Coşkulu Kutlama

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yılı dolayısıyla Bodrum’da kutlama programı yapıldı. Program, büyük beğeni topladı.

Bodrum Kalesi’nde Coşkulu Kutlama

Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde düzenlenen kutlama programına Bodrum Kaymakamı Mustafa Çit, CHP Muğla Milletvekili Süreyya Öneş Derici, Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Dalak, Bodrum Ağır Ceza ve Adalet Komisyonu Başkanı Engin Koç, İlçe Garnizon Komutanı Albay Ertan Benli, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Gökhan Kurgan, İlçe Emniyet Müdürü Oktay Boydak, Sahil Güvenlik Komutanı Binbaşı Raşit Gödelek, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, gaziler, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Bodrum protokolünün halkın bayramını kutlaması ile başlayan program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen 100. Yıl temalı şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. 

Programda Ayşe Gülsevim, Ali Rüştü Kaynak Anadolu Lisesi’nin “İlelebet Cumhuriyet”, Bodrum Anadolu Lisesi’nin “Cumhuriyet Destanı” ve Özel Bodrum Bahçeşehir Anadolu Lisesi’nin “Cumhuriyet’le Biz Elele” isimli gösterileri sundular. Kurtuluş Savaşı ve sonrasında Türkiye’de ekonomik ve toplumsal alanlardaki gelişmelerin anlatıldığı gösteriler, ilgiyle izlendi. 

Törende konuşan Bodrum Kaymakamı Mustafa Çit, Kurtuluş Savaşı’nın emsali görülmemiş kahramanlıklara sahne olduğunu ifade ederek şöyle dedi;

“Bir güç, bir güneş doğdu. Bu güneş 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet oldu, Türkiye Cumhuriyeti oldu. Yaşasın Cumhuriyet nidaları, yeri göğü inletti. Çağdaş, medeni ve hukukun üstünlüğüne dayalı bir rejim olan Cumhuriyet, millete kendi kendini idare etme hakkı verdi, seçme seçilme hakkı verdi. Herkesi, kanun önünde eşit duruma getirdi. Üstünlükler kalktı. Güzel yurdumuzun her yerinde fabrikalar, okullar, santraller kuruldu. Binlerce teşekkürler bize Cumhuriyet’i armağan eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ve onun silah arkadaşlarına, şehitlerimize, gazilerimize.”

Etkinlik, kutlama programında görev alan öğrenciler ve protokolün, sahnede fotoğraf çektirmesiyle sona erdi. 

100. Kuruluş Yılı kutlamaları çerçevesinde Sahil Güvenlik botu, Bodrum Kalesi önünde halkın ziyaretine açıldı.